Nacházíte se: Úvod » 6 pádných důvodů, proč si nekomplikovat život černou stavbou

6 pádných důvodů, proč si nekomplikovat život černou stavbou

14.6.2021 S různými přístavky či garážemi postavenými bez povolení se realitní makléři setkávají v praxi neustále. Jedná se často o černou stavbu desítky let starou a současný majitel ani nemusí být tím, kdo ji postavil. Většinou se prodávající diví, proč makléř černou stavbu řeší a zlobí se, že tím prodej jen komplikuje. Je to ale především v zájmu prodávajícího, aby se černá stavba co nejdříve zlegalizovala. Je k tomu totiž několik pádných důvodů.

1. pokuta i hrozba demolice

Černá stavba byla postavena bez příslušných povolení a z pohledu zákona se tedy jedná o přestupek. Za ten vám hrozí pokuta, v závažnějších případech nařízení odstranění stavby, případně i odstranění stavby na náklady vlastníka ( pokud stavbu neodstraníte dobrovolně). Je jedno, že stavba na místě stojí desítky let. U černé stavby neexistuje žádná možnost promlčení. Stejně tak není podstatné, kdo černou stavbu postavil.

2. nový stavební zákon

Připravuje se nový stavební zákon, ve kterém se má zrušit možnost dodatečného povolení černé stavby, tedy její legalizace. Zatím se počítá, že se to bude týkat pouze nových staveb. Ale finální verze zákona může přinést nemilé překvapení i pro černé stavby staršího data. Co by to v praxi znamenalo? Není-li stavba povolená ani dodatečně, bude nařízena její demolice.

3. problémy s pojištěním

V případě pojistné události může pojišťovna vyhodnotit, že jste se černou stavbou dopustili neodborného zásahu do nemovitosti a může krátit pojistné plnění. Jinými slovy nemusíte z pojistky dostat tolik, kolik očekáváte.

6 pádných důvodů, proč si nekomplikovat život černou stavbou

4. zástava k hypotéce

V případě prodeje bude mít kupující problém s hypotékou, protože banky neberou do zástavy nemovitosti, které nejsou právně v pořádku. Vám se tak velmi zúží okruh potencionálních kupců, protože většina kupujících hypotéku při koupi využívá.

5. probíhající revize katastru

Jejím cílem je uvést katastrální mapy a zápisy v katastru nemovitostí do souladu se skutečným stavem. Tedy aby bylo zapsáno jen to, co se skutečně na místě nachází a naopak, aby v zápisech nic nechybělo. Revize ale může značně zkomplikovat zamýšlený prodej vaší nemovitosti. Více o revizi katastru najdete v tomto našem starším článku >>>

6. odpovědnost prodávajícího i makléře

Kupující musí být upozorněn na všechny vady nemovitosti, faktické i právní. Pokud prodávající nechce černou stavbu před prodejem legalizovat, musí makléř kupujícího na její existenci upozornit. Koupí nemovitosti s černou stavbou si ale nový majitel zadělává na velké problémy do budoucna a možná raději od koupě odstoupí. Ano, jsou to přesně ty problémy, které jsou popsané v předchozích pěti bodech.

Doporučení z praxe na závěr?

Nečekejte a řešte vaši nepovolenou stavbu dříve, než vás doběhnout její následky.

A pokud plánujete prodej, vezměte si na pomoc zkušeného makléře, který vám případné problémy pomůže vyřešit.

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.

Jarošová Olga