Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Chcete si vzít hypotéku? Nejdřív si ukliďte ve skříni

Chcete si vzít hypotéku? Nejdřív si ukliďte ve skříni

31.1.2022 Proč ve skříni? Protože by na vás mohli vyskákat kostlivci, kteří mohou poskytnutí hypotéky zkomplikovat nebo úplně znemožnit.

Banky dnes mají mnohem lepší možnosti k prověřování klientů, než měly dříve. A také toho náležitě využívají, i když klienti o tom nemají tušení. My vám prozradíme pár věcí, na které si dejte určitě pozor.

Kreditní karty a kontokorenty

Skoro každému se někde v zásuvce povaluje kreditní karta. Možná jste ji dostali v minulosti jako bonus k úvěru nebo ke splátkovému nákupu. Možná jste z ní nikdy nečerpali ani korunu a tak si říkáte, že o nic nejde. Banka ale kreditku v úvěrovém registru vidí, a to skutečně i v případě, že není čerpaná. A mezi vaše výdaje započítá minimální povinnou splátku, kterou byste museli platit, kdybyste ji začali čerpat. Ano, i v případě, že ji nečerpáte. Taková splátka ale může s vašimi měsíčními výdaji pěkně pohnout a ovlivnit výši hypotéky, která vám může být dle vašich příjmů poskytnutá. Podobné je to i s kontokorentem, tedy se schváleným limitem, o kolik můžete svůj účet přečerpat.

Doporučujeme tedy udělat si inventuru a nečerpané kreditky a kontokorenty ještě před podáním žádosti o hypotéku zrušit.

Internet a sociální sítě

Každý z nás dnes zanechává na internetu svou „digitální stopu“. Banky to dobře ví, a proto si žadatele o hypotéku „ googlí“ a procházejí jejich profily na sociálních sítích. Pokud tvrdí žadatel o hypotéku, že je svobodný a bezdětný a přitom se na Facebooku chlubí fotkami svých potomků, bude mít bance co vysvětlovat. A možná nejen bance, takové jednání může být vyhodnoceno v krajním případě i jako úvěrový podvod.

Zkuste si zadat svoje jméno do Googlu a podívejte se, jaké informace se o vás dají dohledat. A dávejte si pozor, co uveřejňujete na svých profilech. Polonahé fotky z mejdanu asi také nebudou to pravé ořechové, co má banku přesvědčit o vaší solidnosti.

Online sázení a hazardní hry

Odchází s vašeho účtu pravidelně peníze na účty společností provozujících online sázky nebo dokonce hazardní hry? Říkáte si, že je to nevinný koníček? Tak to si tedy banka rozhodně myslet nebude. Takového žadatele může banka vyhodnotit jako potencionálního gamblera a žádost o hypotéku zamítnout. A takové případy už se skutečně v praxi staly, jak mám od finančních poradců potvrzeno.

Rada je jediná. Zrušte veškeré takové platby co nejdříve. A Sportku si radši kupujte v trafice. Za hotové.

Problémy v úvěrovém registru

I když si myslíte, že žádný negativní záznam v úvěrovém registru nemáte, nemusí to být pravda. Možná jste se v minulosti omylem zpozdili se splátkou úvěru a už jste na to dávno zapomněli. Nebo jste kdysi dělali kamarádovi ručitele na úvěr a žijete v domnění, že vše řádně a včas splácel. Jenže negativní záznamy v registru zůstávají několik let. Navíc tam mohou být i věci, o kterých si myslíte, že nejsou pro žádost o hypotéku podstatné – ano, výše zmíněné kreditky a kontokorenty.

Nečekejte, až si vás banka prověří a požádejte si o výpis z registru sami a dopředu. Ať víte, na čem jste. Za dvěstěkorunový poplatek ten klid stojí.

Pokud o hypotéce uvažujete, sjednejte si už dopředu nezávaznou konzultaci s naší finanční poradkyní. Ať víte, co vás čeká, na co se připravit a jaké jsou vaše možnosti.