Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Chcete stavět na cizím pozemku ? Víte,co pro to musíte udělat ?

Chcete stavět na cizím pozemku ? Víte,co pro to musíte udělat ?

7.2.2014

V praxi se často stává,že např. děti si staví dům na pozemku rodičů, developer staví domy na pozemku obce apod. I podle NOZ to lze,ale má to jistá pravidla a především mnohá úskalí.

Především se musí uzavřít smlouva o tzv. právu stavby, účinná je ale až vložením do katastru,na listu vlastnictví pozemku poté tento zápis uvidíte - dávejte si pozor při koupi pozemku,aby tam tedy takové právo již nebylo zřízeno.Pokud pozemek slouží jako zástava, nelze právo stavby zřídit bez souhlasu zástavního věřitele.

Právo stavby se zřizuje na max. 99 let, stavět nemusíte začít hned. Nahlíží se na něj jako na nemovitou věc, lze ho tedy i prodat nebo zdědit. Ale pokud už je součástí práva stavby i stavba samotná, má majitel pozemku předkupní právo. Právo stavby můžete zřídit i k pozemku,který není dle územního plánu obce stavební - samozřejmě Vám to ale nezakládá nárok na to,aby Vám stavební úřad stavbu skutečně povolil ! Doporučujeme tedy nejdříve vše pořádně na příslušných úřadech prověřit.

Právo stavby je v našem právním řádu úplně nový nástroj a jen praxe ukáže,zda je použitelný. Odborná veřejnost se k němu zatím staví rezervovaně,vidí zde mnoho nevyjasněných otázek např. co se stane,pokud jedna ze stran vypoví smlouvu. Hodně odmítavě se k této otázce staví banky, které se zatím jasně nevyjádřili,zda vůbec budou na takové stavby poskytovat hypotéky. Určitě je tedy na místě - pokud o něčem takovém uvažujete - poradit se s právníkem,jak smlouvu správně uzavřít a ověřit všechny dostupné informace o pozemku.