Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Chcete stavět na zemědělském pozemku ? Nezapomeňte na vyjmutí ze ZPF

Chcete stavět na zemědělském pozemku ? Nezapomeňte na vyjmutí ze ZPF

5.8.2019

Při prodeji stavebních pozemků se často setkávám s dotazem:

" Proč je v katastru napsáno, že ten pozemek je orná půda ? Proč tam není napsáno,že je to stavební pozemek, když se na něm dá stavět ? ".

V prvé řadě je potřeba říct, že pojem "stavební pozemek" katastrální úřad nezná. Za druhé je potřeba zdůraznit, že neexistuje žádné provázání katastru nemovitostí s územními plány jednotlivých měst a obcí. Pozemek může být skutečně dle územního plánu obce určen k zastavění, dokonce už můžete mít v ruce stavební povolení na výstavbu domu na tomto pozemku, ale v katastru nemovitostí se tato informace nijak neprojeví.

novostavba-samostatneho-rodinneho-domu-drasov-img-20180912-170435-192024

Teprve poté, co vložíte do katastru nový geometrický plán se zaměřenou stavbu nového domu, se plocha pod domem objeví na listu vlastnictví jako tzv. zastavěná plocha a nádvoří. Pozemek nebo pozemky okolo ale klidně mohou být dál ornou půdou nebo jiným typem zemědělského pozemku ( zahrada, ovocný sad, vinice, trvalý travní porost...). Proč tomu tak je ?

Pokud chcete stavět na pozemku, který doposud patřil mezi zemědělské pozemky, musíte požádat o tzv. vyjmutí ze zemědělského půdního fondu. Ideální je, pokud o vyřízení požádáte projektanta, který vám připravuje projekt pro stavební řízení. 

Žádost se podává na obci s rozšířenou působností na formuláři, ke kterému je nutno doložit předepsané přílohy. Vyjmutí je zpoplatněno a výše úhrady se vypočítává podle bonity půdy ( tzv. BPEJ, který najdete na listu vlastnictví) a  koeficientu třídy ochrany půdy. Čím je zemědělská půda kvalitnější, tím vyšší bude poplatek za její vyjmutí. Je tedy dobré zvážit, kolik m2 skutečně potřebujete nutně pro stavbu vyjmout. I pro to doporučuji tento úkon svěřit projektantovi či stavební firmě, která připravuje vše potřebné pro celé stavební řízení nebo se alespoň poradit na příslušném úřadě, jak správně postupovat.

Pomohl Vám článek ? Sdílejte ho na sociálních sítích

Máte nějaký dotaz ? Neváhejte se na mě obrátit

Olga Jarošová

jednatelka společnosti

T: 604 232 218

E: [email protected]

Můj Facebook

Můj Instagram

stažený soubor