Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
REALITY MUZEJKA s.r.o. na Firmy.cz
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Co by měli všichni majitelé před prodejem či pronájmem nemovitostí vědět ??

Co by měli všichni majitelé před prodejem či pronájmem nemovitostí vědět ??

22.6.2015 Od 1.7.2015 platí novela zákona č. 103/2015, kterým se mění zákon č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů. Co to pro majitele znamená ??

Znamená to povinnost nechat vypracovat průkaz energetické náročnosti (PENB). Musí ho mít :

  • každý, kdo prodává budovu nebo celou budovu pronajímá
  • každý, kdo prodává ucelenou část budovy tj. byt nebo nebytovou jednotku; od 1.1.2016 se to bude týkat i pronájmu

( výjimkou jsou rekreační objekty a domy postavené do r.1947,které od té doby neprošly rekonstrukcí)

U bytových domů má povinnost vypracovat PENB společenství vlastníků. Vlastník jednotky musí písemně požádat SVJ o doložení PENB a to je povinno mu ho dodat; dokud mu ho nedodá, může se prokazovat dočasně vyúčtováním energií - elektřina, plyn, topení za poslední 3 roky )

Ovšem pozor !

PENB nestačí mít až k podpisu kupní nebo nájemní smlouvy. PENB musíte mít již v okamžiku, kdy se nemovitost začne nabízet, musíte uvést příslušnou energetickou třídu v inzerci a každý potencionální kupec či nájemce má právo do něj nahlédnout. I když se nemovitost nakonec neprodá či nepronajme, může přijít kontrola,která zjistí,že se nabízelo bez PENB a majitel může dostat pokutu 100.000 Kč ( u soukromé osoby), resp. 500.000 Kč ( u firem).

Pokud bude realitní kancelář inzerovat nemovitost bez uvedení PENB, za každý takový inzerát jí hrozí pokuta 100.000 Kč. Pokud PENB nemá od majitele k dispozici, zákon jí ukládá povinnost uvést automaticky nejhorší energetickou třídu G. PENB ale musí být samozřejmě uveden i v soukromé inzerci, i když si majitel nabízí nemovitost sám.

Počet kontrol se v poslední době zvýšil a kontroly se budou zpřísňovat. Pokud bude uvedena v inzerátu třída G a nejedná se na první pohled o dům ve velmi špatném stavu, majitel tím na sebe jen zbytečně upozorní.Doporučujeme neriskovat pokutu a nechat PENB včas vypracovat.

S vypracováním Vám rádi pomůžeme. A někde příště Vám vysvětlíme, že PENB nemusí být jen nutné zlo,ale také dobrý pomocník a ochránce prodávajícího...