Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Co dělat, aby si pronajímatel vybral jako nájemce právě vás?

Co dělat, aby si pronajímatel vybral jako nájemce právě vás?

29.8.2022 V posledních měsících pozorujeme zvýšený zájem o nájmy bytů. Díky vysokým cenám a zhoršujícím se podmínkám hypoték hodně lidí dočasně přehodnotilo či úplně opustilo svůj záměr pořídit si vlastní bydlení. Vliv na poptávku mají i nově příchozí cizinci a konkrétně v Brně i studenti. Jak zvýšit šanci, že si pronajímatel z řady zájemců vybere právě vás?

Při hledání nájmu budete komunikovat přímo s majitelem nebo s realitním makléřem, který ho zastupuje. V tom druhém případě často vhodného zájemce vybírá přímo sám makléř, majitel výběr nechává na něm. Nebo makléř udělá předvýběr několika vhodných zájemců ( podle kritérií, které jsou pro majitele důležité a podle vlastního dojmu z prohlídky) a majitel si pak sám vybere. Ať už jednáte s majitelem nebo s jím pověřeným makléřem, vyplatí se dodržet následující doporučení.

1. Přečtete si pořádně inzerát 

Banální rada, že? Ale divili byste se, kolik lidí volá na inzerát a ptá se na věci, které jsou už přímo v inzerci uvedeny, např. termín, od kdy je byt volný. Nebo kolik lidí volá na inzerát, i když nesplňují podmínky, které jsou v inzerátu zmíněny např. maximální počet osob, pro který je byt vhodný. Přečtěte si tedy inzerát pečlivě od začátku do konce. Zvažte, jestli podmínky nájmu vyhovují vám a jestli také vy jako potencionální nájemce vyhovujete uvedeným podmínkám a teprve potom zvedněte telefon nebo napište email.

2. Představte se 

Buďte maximálně transparentní. Už při prvním emailu či telefonátu sdělte co nejvíce informací o sobě. Třeba kdo bude v bytě bydlet, co děláte,  jak dlouho byste zde chtěli zůstat, proč vás tato konkrétní nabídka zaujala. Pokud můžete, nabídněte reference od předchozího pronajímatele. Zapůsobíte lépe, než úplně anonymní zájemce, od kterého přijde přednastavená odpověď na inzerát " Dobrý den, mám zájem o bližší informace a případně i prohlídku bytu ".

 

Co dělat, aby si pronajímatel vybral právě vás

3. Udělejte dobrý dojem při osobním setkání

Na sjednanou prohlídku přijďte včas. Má-li makléř nebo majitel více prohlídek po sobě, bude naštvaný, když mu váš pozdní příchod nabourá časový harmonogram. Opozdilec zkrátka dobrý dojem neudělá. Snažte se na prohlídce vystupovat mile a s úsměvem. Na položené otázky odpovídejte bez vytáček. Ptejte se na věci, které vám nejsou jasné, abyste předešli pozdějším nedorozuměním. 

4. Nebuďte za potížistu

Pokud už si vás majitel či makléř vybere, čeká vás ještě poslední krok, a to uzavření nájemní smlouvy. Ta by samozřejmě měla být vyvážená pro obě strany a měla by být v souladu s občanským zákoníkem. Je v pořádku, když si smlouvu necháte zkontrolovat právníkem, opatrnost je na místě. Ale všeho moc škodí a někdy je taky potřeba použít selský rozum. Stává se, že se jednání zasekne na úplných banalitách. Jednáme několik dnů o změnách jednotlivých slov ve smlouvě, aniž by nějak měnily význam ujednání. Pozor na to, aby vás majitel nebo makléř nevyhodnotil jako potížistu, se kterým budou problémy i v budoucnu a nevybral si raději někoho jiného.

 

Můžete také využít platformy, na kterých si založíte profil a specifikujete vaši poptávku. My např. dlouhodobě spolupracujeme s UlovDomov.cz, kde inzerují přímí majitelé i realitní kanceláře. A jak to celé funguje?

Přijde vám upozornění na náš nový inzerát a pokud na něj reagujete, já uvidím váš profil. Informace o vás mi hned napoví, zda jste vhodným nájemcem pro ten konkrétní byt. Odpadá anonymita, jednání je transparentnější a rychlejší.  

 

Olga Jarošová

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.                                                                                                          

T: 604 232 218                                                                                                                     

E: [email protected]

Jarošová Olga