Nacházíte se: Úvod » Co je to PENB, kdy ho potřebujete a co vám hrozí, když ho nemáte?

Co je to PENB, kdy ho potřebujete a co vám hrozí, když ho nemáte?

16.5.2022 Už několik let je uzákoněna povinnost vlastníků mít při prodeji či pronájmu nemovitosti k dispozici průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Přesto se stále setkáváme v praxi s tím, že ti o této povinnosti neví nebo ji berou jako zbytečnost, kterou není třeba se zabývat. Za nesplnění povinnosti ale hrozí vysoké sankce.

Kdy PENB musíte mít:

pokud prodáváte či pronajímáte budovu
pokud prodáváte či pronajímáte byt nebo ucelenou část budovy

Kdy PENB nemusíte mít:

pokud převádíte či podnajímáte družstevní byt
pokud  prodáváte či pronajímáte budovu, na níž poslední větší změna byla provedena před 1.1. 1947
pokud prodáváte či pronajímáte budovu s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m²
pokud prodáváte či pronajímáte stavbu pro rodinnou rekreaci, která je užívána jen část roku

( V zákoně existují i další výjimky, s jejichž prodejem či pronájmem se ale v praxi realitní kanceláře nesetkáváme, třeba církevní stavby, kulturní památky nebo stavby sloužící k obraně státu).

U bytových domů má povinnost vypracovat PENB společenství vlastníků jednotek ( SVJ). Jako vlastník jednotky musíte písemně požádat SVJ o doložení PENB, a to je povinno vám ho dodat. Pokud vám ho nedodá, můžete kupujícímu nebo nájemci místo PENB předložit vyúčtováním energií - elektřina, plyn, topení za poslední 3 roky. Doporučujeme  žádost na SVJ poslat doporučeně nebo si nechat převzetí potvrdit, abyste v případě kontroly byli schopni prokázat, že jste skutečně měli snahu PENB obstarat.

Co je to PENB, kdy ho potřebujete a co vám hrozí, když ho nemáte

PENB ale nestačí mít až k podpisu kupní nebo nájemní smlouvy. PENB musíte mít již v okamžiku, kdy se nemovitost začne nabízet ( a je jedno, jestli nabízíte sami nebo prostřednictvím realitní kanceláře). Energetickou třídu musíte uvést v inzerci a každý potencionální kupec či nájemce má právo do něj nahlédnout. Státní energetická inspekce může provést kontrolu až 5 let zpětně po prodeji či pronájmu a vlastník může za porušení zákona dostat pokutu až 100.000 Kč ( u soukromé osoby), resp. až 500.000 Kč ( u firem).

Pokud bude realitní kancelář inzerovat nemovitost bez uvedení PENB, za každý takový inzerát jí hrozí pokuta 100.000 Kč. Pokud PENB nemá od vlastníka k dispozici, zákon jí ukládá povinnost uvést v inzerci automaticky nejhorší energetickou třídu G, čímž ovšem může nemovitost značně znevýhodnit v očích zájemců oproti jiným inzerátům.

Naše kancelář už v minulosti absolvovala kontrolu ze strany Státní energetické inspekce, samozřejmě " bez ztráty kytičky", vše bylo v pořádku. Víme tedy, že kontroly nejsou jen strašák a že kontroloři skutečně mohou zazvonit i u vašich dveří.

Pro naše nabízející klienty PENB samozřejmě rádi obstaráme. Svěřte nám vaši nemovitost do prodeje či pronájmu a všechny starosti a povinnosti nechejte na nás.

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.

Jarošová Olga