Nacházíte se: Úvod » Co je to PENB, kdy ho potřebujete a co vám hrozí, když ho nemáte?

Co je to PENB, kdy ho potřebujete a co vám hrozí, když ho nemáte?

16.5.2022 Už několik let je uzákoněna povinnost vlastníků mít při prodeji či pronájmu nemovitosti k dispozici průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Přesto se stále setkáváme v praxi s tím, že ti o této povinnosti neví nebo ji berou jako zbytečnost, kterou není třeba se zabývat. Za nesplnění povinnosti ale hrozí vysoké sankce.

Kdy PENB musíte mít:

pokud prodáváte či pronajímáte budovu
pokud prodáváte či pronajímáte byt nebo ucelenou část budovy

Kdy PENB nemusíte mít:

pokud převádíte či podnajímáte družstevní byt
pokud  prodáváte či pronajímáte budovu, na níž poslední větší změna byla provedena před 1.1. 1947
pokud prodáváte či pronajímáte budovu s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m²
pokud prodáváte či pronajímáte stavbu pro rodinnou rekreaci, která je užívána jen část roku

( V zákoně existují i další výjimky, s jejichž prodejem či pronájmem se ale v praxi realitní kanceláře nesetkáváme, třeba církevní stavby, kulturní památky nebo stavby sloužící k obraně státu).

U bytových domů má povinnost vypracovat PENB společenství vlastníků jednotek ( SVJ). Jako vlastník jednotky musíte písemně požádat SVJ o doložení PENB, a to je povinno vám ho dodat. Pokud vám ho nedodá, můžete kupujícímu nebo nájemci místo PENB předložit vyúčtováním energií - elektřina, plyn, topení za poslední 3 roky. Doporučujeme  žádost na SVJ poslat doporučeně nebo si nechat převzetí potvrdit, abyste v případě kontroly byli schopni prokázat, že jste skutečně měli snahu PENB obstarat.

Co je to PENB, kdy ho potřebujete a co vám hrozí, když ho nemáte

PENB ale nestačí mít až k podpisu kupní nebo nájemní smlouvy. PENB musíte mít již v okamžiku, kdy se nemovitost začne nabízet ( a je jedno, jestli nabízíte sami nebo prostřednictvím realitní kanceláře). Energetickou třídu musíte uvést v inzerci a každý potencionální kupec či nájemce má právo do něj nahlédnout. Státní energetická inspekce může provést kontrolu až 3 roky zpětně a vlastník může za porušení zákona dostat pokutu až 200.000 Kč.

Pokud bude realitní kancelář inzerovat nemovitost bez uvedení PENB, za každý takový inzerát jí hrozí pokuta 100.000 Kč. Pokud PENB nemá od vlastníka k dispozici, zákon jí ukládá povinnost uvést v inzerci automaticky nejhorší energetickou třídu G, čímž ovšem může nemovitost značně znevýhodnit v očích zájemců oproti jiným inzerátům.

Naše kancelář už v minulosti absolvovala kontrolu ze strany Státní energetické inspekce, samozřejmě " bez ztráty kytičky", vše bylo v pořádku. Víme tedy, že kontroly nejsou jen strašák a že kontroloři skutečně mohou zazvonit i u vašich dveří.

Pro naše nabízející klienty PENB samozřejmě rádi obstaráme. Svěřte nám vaši nemovitost do prodeje či pronájmu a všechny starosti a povinnosti nechejte na nás.

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.

Jarošová Olga