Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Co je to přídatné spoluvlastnictví ?

Co je to přídatné spoluvlastnictví ?

6.6.2022 Jedná se o pojem, který zavedl od roku 2014 Občanský zákoník, konkrétně v § 1223 - 1235. Pojďme si ho blíže vysvětlit na konkrétním příkladu.

Řečí práva je to věc ve vlastnictví více vlastníků samostatných věcí, které tvoří jeden místně a účelově vymezený celek a bez níž není užívání těch samostatných věcí možné.

Může se jednat třeba o příjezdovou cestu. V chatové osadě je několik chat ve vlastnictví různých  majitelů a k nim vede jedna společná příjezdová cesta. Každý vlastník chaty má spoluvlastnický podíl na příjezdové cestě. 

Důležitou podmínkou přídatného spoluvlastnictví je především to, že prodej podílu na přídatném spoluvlastnictví ( v tomto případě podílu  na příjezdové cestě) je možný pouze společně s prodejem té hlavní věci, k jejímuž využití věc v přídatném spoluvlastnictví slouží ( tedy v tomto případě chaty).

Jinými slovy, máte zaručeno, že při prodeji chaty bude spoluvlastnický podíl na příjezdové cestě součástí prodeje. Ale naopak, spoluvlastnický podíl na příjezdové cestě nelze bez chaty samostatně prodat. 

Co je to přídatné spoluvlastnictví

Informaci o přídatném spoluvlastnictví najdete na listu vlastnictví, konkrétně v jeho části D najdete zápis Funkční celek s vlastnictvím, kde bude uvedena konkrétní nemovitost, o kterou se jedná.

V praxi jsme se nedávno setkali s pozemkem - předzahrádkou před bytovým domem, který byl určen jako přídatné spoluvlastnictví k jednotlivým bytovým jednotkám v domě. S tímto nástrojem se setkáváme čím dál častěji. Je tedy určitě dobré list vlastnictví pečlivě prostudovat, aby se při prodeji na nějakou nedílnou součást nemovitosti nezapomnělo.

Vy si ale tyto starosti můžete ušetřit. Svěřte nám vaši nemovitost do prodeje či pronájmu a všechny povinnosti nechejte na nás.

Olga Jarošová

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.                                                                                                          

T: 604 232 218                                                                                                                     

E: [email protected]

Jarošová Olga