Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Co všechno obnáší vlastnit rekreační nemovitost?

Co všechno obnáší vlastnit rekreační nemovitost?

19.9.2022 Období dlouhého lockdownu způsobilo zvýšenou poptávku po rekreačních nemovitostech. Možnost uniknout s dětmi z města a pracovat na homeoffice v přírodě lákala hodně lidí. S návratem do města a do normálního života ale mnohdy přišlo uvědomění, co všechno vlastnictví chaty nebo chalupy obnáší.

Tady je přehled toho nejdůležitějšího, co je dobré zvážit, pokud o nákupu rekreační nemovitosti uvažujete:

1. náklady

Je potřeba si uvědomit, že provoz chaty nebo chalupy vás stojí peníze každý den. Zálohy na energie, poplatek za popelnice, daň z nemovitosti nebo pojištění musíte platit pořád, i když ji nevyužíváte. Pokud ji navíc máte koupenou na hypotéku, banka očekává splátku každý měsíc. Spočítejte si, kolik vás bude měsíčně chata nebo chalupa stát. Do nákladů se hodí započítat i výdaje spojené s cestou na chatu/chalupu, což může být při dnešních cenách paliv i několik tisíc měsíčně. Stejně tak započítejte výdaje na její údržbu.

Je to pro váš rodinný rozpočet únosná částka? Vyplatí se v poměru k času, který na ní hodláte měsíčně strávit? Nebylo by výhodnější si nějakou chatu nebo chalupu pronajímat, ať už dlouhodobě nebo příležitostně?

Víte, co všechno obnáší vlastnit rekreační nemovitost

2. čas

V prvotní euforii se těšíte na chatu nebo chalupu každý víkend. Jenže časem se to možná začne komplikovat. Jeden týden nemůžete kvůli rodinné oslavě, další týden jsou nemocné děti, pak se najde něco dalšího a najednou zjistíte, že tam přijedete sotva jednou za měsíc. Zvažte, jestli vám váš životní styl vůbec umožňuje chatu nebo chalupu využívat tak často, jak si ideálně představujete. Také nedoporučuji pořizovat si chatu/chalupu moc daleko od vašeho bydliště. Dlouhá  cesta, která zabere hodně času ( a stojí hodně peněz), vás může od častější návštěvy také odrazovat.

3. údržba

Tohle je pro hodně lidí největší kámen úrazu. Zvlášť pokud žijete v bytě, možná ani netušíte, co všechno péče o chatu/chalupu obnáší. Od sekání trávy třeba až po vyvážení jímky... Kdo si představuje, že bude celý víkend jen relaxovat, bude možná zklamaný. Pokud navíc přijedete " jednou za uherský rok", práce se nakupí a vy s nimi potom strávíte více času. Nehledě na to, že údržba není jen o vaší fyzické námaze a o vašem čase, ale budou s ní opět spojené i náklady.

 

Ale abyste nenabyli mylného dojmu, že vás chceme jen strašit a od koupě odrazovat. To určitě není účelem tohoto článku. Rekreační nemovitost má svá úskalí, odměnou za to všechno vám ale bude klid, čistá příroda a příjemně strávené chvíle s rodinou. A to za to stojí. Jen dobře zvažte všechny okolnosti a váš životní styl, aby se z chaty nebo chalupy nestala časem noční můra. 

Pokud hledáte rekreační nemovitost nebo naopak o jejím prodeji uvažujete, obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.

 

Olga Jarošová

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.                                                                                                          

T: 604 232 218                                                                                                                     

E: [email protected]

Jarošová Olga