Nacházíte se: Úvod » Daně při prodeji nemovitosti od 1.1.2014

Daně při prodeji nemovitosti od 1.1.2014

3.1.2014

Od 1.1.2014 došlo ke změně některých daní souvisejících s nemovitostmi. Pro prodávající a kupující jsou asi nejdůležitější tyto dvě změny :

1. Daň z převodu nemovitosti,která se ale nově jmenuje Daň z nabytí nemovitosti.

Sazba daně se nezměnila a zůstává na 4%. Poplatníkem je prodávající ( strany se ale mohou nově dohodnout,že jím bude kupující). Pokud platí daň prodávající, kupující je vůči státu v postavení ručitele na zaplacení daně.

U staveb pro bydlení a rekreaci již ale není nutné přikládat k přiznání znalecký posudek, jako odhadní cena se stanoví 3/4 ceny v místě a čase obvyklé ( stanoví ji finanční úřad).Pokud to bude pro poplatníka nevýhodné,může si ale nechat znalecký posudek vypracovat.

Nově také nebude potřeba dokládat přílohy k daňovému přiznání úředně ověřeny,postačí prostá fotokopie či zaslání v elektronické podobě, příp. si FÚ získá potřebné listiny z veřejně dostupných přístupů sám.Připomeňme, že doposud se např. musela dokládat úředně ověřená kopie kupní smlouvy...

2. DPH u stavebních pozemků

Od 1.1.2014 se nově vztahuje DPH 21% i na stavební pozemky ( tedy pozemek, na kterém je stavba nebo inženýrská síť a pozemek,na kterém může být stavba provedena dle stavebního povolení či udělení souhlasu s provedením ohlášené stavby).Doposud byly stavební pozemky od DPH osvobozeny.Tato změna se samozřejmě týká jen koupě od plátce DPH ( tedy nejčastěji v rámci nové výstavby od developera či stavební firmy), nikoliv prodeje mezi občany - neplátci DPH.

V případě,že máte k této problematice nějaké dotazy, rádi Vám je zodpovíme,neváhejte nás kontaktovat.

Hezký zbytek dne přejí

REALITY MUZEJKA s.r.o.