Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Hledáte stavební pozemek ? A víte, jak ho poznáte ?

Hledáte stavební pozemek ? A víte, jak ho poznáte ?

9.4.2018

Stavebních pozemků je obecně nedostatek, zvláště ve velkých městech a jejich okolí. Na první pohled by to tak ale nemuselo vypadat. Vždyť realitní portály jsou plné nabídek stavebních pozemků. Jsou ale všechny pozemky, prezentované jako stavební skutečně stavebními pozemky a máte jistotu, že na nich skutečně můžete něco postavit ?

pozemek

Začněme úplně od začátku. Majitel vám tvrdí, že " na pozemku bude možné výhledově stavět ". Přeloženo do češtiny to znamená, že pozemek není ještě aktuálním územním plánem k tomuto účelu určen. Buď se o změně územního plánu teprve uvažuje, v lepším případě se na změně již pracuje. V obou případech se ale může jednat o proces trvající i několik let a výsledek je nejistý, protože změna u vašeho pozemku nemusí být vůbec schválena. Proto se dobře informujte u obecního i stavebního úřadu, v jaké fázi věc je a jaká je pravděpodobnost úspěšného schválení.

Další možnost je, že majitel  prezentuje pozemek tak, že " je v územním plánu určen k zástavbě, takže je na něm možné stavět". No tak v tom případě máte napůl vyhráno,ale opravdu jen napůl. Nejprve si zajděte na stavební úřad a zjistěte, zda je skutečně pozemek zahrnut do zastavitelné plochy obce a jaká zástavba je v tom místě přípustná. Může to být plocha určená čistě pro bydlení či pro smíšenou zástavbu ( tj. bydlení + drobné služby) nebo naopak plochy, které pro bydlení nejsou určené, např. pro účely průmyslu nebo zemědělství. Pozor také na to, zda je určen pozemek k zástavbě už nyní a nejedná se např. o plochy navrhované k zástavbě až po naplnění kapacity v jiných lokalitách obce. 

Tyto informace vyčtete přímo z grafické části územního plánu. Ale pozor, toto není zdaleka to jediné, co je třeba prostudovat. Územní plán má totiž ještě obsáhlou textovou část, která rozebírá jednotlivé lokality a určuje podmínky jejich zastavění. A zde už bych raději přibrala na pomoc odborníka. Mě se nejvíc osvědčilo probrat to přímo s pracovníkem stavebního úřadu, který má příslušnou obec nebo její část na starosti.

Na čem se tedy ještě může vše zadrhnout ? Možností je hodně, proto pro vás některé uvedu v samostatném článku, na který se můžete těšit opět za tři týdny na našem webu.

Hezký den

Olga Jarošová

jednatelka společnosti

T: 604 232 218

E: [email protected]

Můj Facebook

Můj Instagram

Olga Jarošová