Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Jak je to s průkazem energetické náročnosti u družstevních bytů ?

Jak je to s průkazem energetické náročnosti u družstevních bytů ?

2.1.2023 Pokud prodáváte nebo pronajímáte byt, dům nebo jeho ucelenou část, ukládá vám zákon o hospodaření energií povinnost předložit kupujícímu nebo nájemci průkaz energetické náročnosti budovy ( zkráceně PENB). Ten musí být také součástí inzerce, aby zájemce věděl, do jaké energetické třídy nemovitost patří.

Potřebujete mít ale průkaz energetické náročnosti také při prodeji družstevního bytu?

PENB2

Odpověď je jednoduchá: průkaz mít nemusíte, protože se nejedná o prodej, o kterém hovoří zákon, ale jedná se o převod družstevního podílu spojeného s právem na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu. Povinnost předložit PENB má tedy družstvo, a to až při podpisu smlouvy o nájmu s novým členem družstva.

Podobně jste na tom v případě, že družstevní byt pronajímáte. Nejedná se totiž o pronájem bytu, o kterém zákon hovoří. Jedná se o podnájem, protože vy byt máte pronajmutý od družstva a pouze ho podnajímáte další osobě.

Ale pozor! Rozhodně doporučujeme průkaz si od družstva vyžádat a v inzerci  energetickou třídu uvádět. Pokud uvedena nebude, realitní vyhledavač automaticky přiřadí nejnižší možnou, a to vaši nemovitost v očích zájemců poškodí. O náklady na energie se dnes kupující i nájemci velmi detailně zajímají a realitní vyhledavače umožňují vyfiltrovat nabídky podle energetické třídy. 

Pokud se rozhodnete prodat svou nemovitost  či převést svůj družstevní podíl prostřednictvím naší realitní kanceláře, tyto otázky Vás ale vůbec trápit nemusí. Všechno důležité za Vás pohlídáme.

Olga Jarošová

jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.

www.olgajarosova.cz

T: 604 232 218

E: [email protected]

LinkedIn  Facebook    Instagram

Olga Jarošová