Nacházíte se: Úvod » Jak je to s průkazem energetické náročnosti u družstevních bytů ?

Jak je to s průkazem energetické náročnosti u družstevních bytů ?

22.3.2021 Pokud prodáváte nebo pronajímáte byt, dům nebo jeho ucelenou část, ukládá Vám zákon o hospodaření energií povinnost předložit kupujícímu nebo nájemci průkaz energetické náročnosti budovy ( zkráceně PENB). Ten musí být také součástí inzerce, aby zájemce věděl, do jaké energetické třídy nemovitost patří.

Klienti se mě často ptají, zda potřebují mít průkaz energetické náročnosti také při prodeji družstevního bytu.

PENB2

Odpověď je jednoduchá: průkaz mít nemusíte, protože se nejedná o prodej, o kterém hovoří zákon, ale jedná se o převod družstevního podílu spojeného s právem na uzavření smlouvy o nájmu družstevního bytu. Povinnost předložit PENB má tedy družstvo, a to až při podpisu smlouvy o nájmu s novým členem družstva.

Podobně jste na tom v případě, že družstevní byt pronajímáte. Nejedná se totiž o pronájem bytu, o kterém zákon hovoří. Jedná se o podnájem, protože Vy byt máte pronajmutý od družstva a pouze ho podnajímáte další osobě.

Pokud se rozhodnete prodat svou nemovitost  či převést svůj družstevní podíl prostřednictvím naší realitní kanceláře, tyto otázky Vás ale vůbec trápit nemusí. Všechno důležité za Vás pohlídáme.

jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.

www.olgajarosova.cz

LinkedIn  Facebook    Instagram