Nacházíte se: Úvod » Jak postupovat, je-li spoluvlastník ve finančních potížích

Jak postupovat, je-li spoluvlastník ve finančních potížích

1.3.2021 V lednovém vydání časopisu Reflex vyšel obsáhlý článek o rodině z Brna, která díky zadluženému synovi přišla v dražbě o šestinu bytu. Spekulant, který ji koupil, teď dělá rodině ze života peklo, ve snaze získat i zbývající podíl na atraktivním bytu v centru Brna.

Není to bohužel příběh ojedinělý. Tento se mě ale osobně dotýká. V tom domě jsem vyrostla a tu rodinu znám desítky let. Nic ale samozřejmě není černobílé. I samotní aktéři příběhu si uvědomují, že v jeho průběhu udělali řadu chyb. Ať už z nevědomosti nebo z přílišné důvěřivosti. Teď už ale nemají šanci je napravit a tento složitý případ zřejmě vyřeší až soud.

IMG_20210207_202117_resized_20210208_031903490

Jak už jsem zmínila, nejedná se zdaleka o případ ojedinělý. Od klientů slyším často podobné příběhy, i když naštěstí nemívají tak dramatický průběh. Zrovna nedávno mi klientka vyprávěla, jak už několikrát vyplácela dluh za svého příbuzného, protože nechce přijít o nemovitost, kterou společně zdědili. V jejich případě snad dojde k dohodě a společně nemovitost prodají.

Chybné kroky, které zmíněná rodina v našem příběhu udělala, stejně jako zkušenosti mých klientů mě vedly k zamyšlení, jak se proti podobným situacím bránit. A na co si dát pozor, pokud s někým spoluvlastníte nemovitost:

Pokud s někým spoluvlastníte nemovitost, mějte přehled o tom, zda se Váš spoluvlastník příliš nezadlužuje či dokonce zda svůj spoluvlastnický podíl nedal někomu do zástavy.

Pokud zjistíte, že je Váš spoluvlastník ve finančních problémech a nezvládá splácet svoje závazky, snažte se situaci aktivně řešit. Zjistěte si výši dluhu a je-li to ve Vašich možnostech, dohodněte se, že za něj dluh zaplatíte, aby dále nenarůstal o úroky a sankce a nedošlo k nařízení exekuce.

Současně se také dohodněte, jakým způsobem Vám peníze vrátí a jak se bude s nemovitostí nakládat dál, aby se situace neopakovala. Nemovitost můžete společně prodat nebo se např. dohodnout na převodu jeho spoluvlastnického podílu na Vás.

Pokud už je na spoluvlastníka uvalena exekuce, komunikujte aktivně s exekutorem dříve, než dojde k dražbě. Je-li to ve Vašich možnostech, dluh zaplaťte nebo se domluvte s exekutorem na jiném řešení, jak dražbu odvrátit.

Pokud už dojde k dražbě, máte možnost se jí zúčastnit a jako spoluvlastník máte předkupní právo. Pokud Vám bude upřeno, máte možnost se odvolat.

Ať už se nacházíte v kterékoliv z uvedených situací, konzultujte vždy veškeré kroky s právním zástupcem. Bez jeho pomoci můžete zvolit chybný postup nebo promeškat důležité lhůty. A ušetřených pár tisíc za konzultaci Vás může vyjít hodně draho.

jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.

www.olgajarosova.cz

LinkedIn  Facebook    Instagram