Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Jak postupovat, je-li váš spoluvlastník ve finančních potížích?

Jak postupovat, je-li váš spoluvlastník ve finančních potížích?

12.12.2022 Spoluvlastníka nemovitosti si vždycky nemůžete vybrat. Typickým příkladem je, že nemovitost zdědíte společně s příbuzným "z pátého kolene", kterého možná ani pořádně neznáte.

Nedávno nám klientka vyprávěla, jak vyplácela dluhy za svého příbuzného, protože nechce přijít o nemovitost, kterou společně zdědili. V jejich případě snad nyní dojde k dohodě a nemovitost prodají.

Vždy ale není řešení snadné a dohoda mezi stranami jednoduchá.

Při spoluvlastnictví je proto obezřetnost na místě. Co lze tedy doporučit?

Jak postupovat, je-li váš spoluvlastník ve finančních potížích

 

Pokud s někým spoluvlastníte nemovitost, mějte přehled o tom, zda se váš spoluvlastník příliš nezadlužuje či dokonce zda svůj spoluvlastnický podíl nedal někomu do zástavy.

Pokud zjistíte, že je váš spoluvlastník ve finančních problémech a nezvládá splácet svoje závazky, snažte se situaci aktivně řešit. Zjistěte si výši dluhu a je-li to ve vašich možnostech, dohodněte se, že za něj dluh zaplatíte, aby dále nenarůstal o úroky a sankce a nedošlo k nařízení exekuce.

Současně se také dohodněte, jakým způsobem vám peníze vrátí a jak se bude s nemovitostí nakládat dál, aby se situace neopakovala. Nemovitost můžete společně prodat nebo se např. dohodnout na převodu jeho spoluvlastnického podílu na vás.

Pokud už je na spoluvlastníka uvalena exekuce, komunikujte aktivně s exekutorem dříve, než dojde k dražbě. Je-li to ve vašich možnostech, dluh zaplaťte nebo se domluvte s exekutorem na jiném řešení, jak dražbu odvrátit.

Pokud už dojde k dražbě, máte možnost se jí zúčastnit a jako spoluvlastník máte předkupní právo. Pokud vám bude upřeno, máte možnost se odvolat.

Ať už se nacházíte v kterékoliv z uvedených situací, konzultujte vždy veškeré kroky s právním zástupcem. Bez jeho pomoci můžete zvolit chybný postup nebo promeškat důležité lhůty. A ušetřených pár tisíc za konzultaci vás může vyjít hodně draho.

 

Pokud se rozhodnete situaci řešit prodejem nemovitosti, obraťte se na nás. O vše potřebné se postaráme za vás

Olga Jarošová

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.                                                                                                          

T: 604 232 218                                                                                                                     

E: [email protected]

Jarošová Olga