Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Jak postupovat, když už vám hypotéka přerůstá přes hlavu?

Jak postupovat, když už vám hypotéka přerůstá přes hlavu?

25.4.2022 Hypotéka je závazek na mnoho let. A mnoho věcí se během té doby změní. Ne vždy jsou to změny pozitivní a příjemné. Jak ale postupovat, abyste svou situaci ještě nezhoršili?

Splácíte hypotéku. Závazek mnohdy i na desítky let. Je logické, že se během té doby může taky mnoho věcí změnit. Třeba vaše rodinné poměry, finanční nebo zdravotní situace. Mění se také podmínky hypotečních úvěrů, především úrokové sazby. To všechno jsou okolnosti, které mohou ovlivnit vaši schopnost hypotéku dále bez problémů splácet. Když k tomu připočteme zdražování všech základních potřeb ( třeba energií nebo potravin), může to pro některé rodiny skutečně znamenat zátěž, kterou těžko zvládnou.

Jak v takové situaci správně postupovat?

Bohužel naše zkušenost je tristní. Hodně lidí řeší problémy tak, že je prostě neřeší. Strčí hlavu do písku a myslí si, že to nějak dopadne. Ignorují upomínky, nepřebírají poštu a pak se diví, když jim u dveří zazvoní exekutor nebo nezaplatí nákup, protože mají zablokovaný účet v bance. Zkušenost ale říká jasně: takovou nečinností svou situaci jen zhoršíte. 

Jak postupovat, když už vám hypotéka přerůstá přes hlavu

Pokud se dostanete do problémů se splácením hypotéky, řešte to hned. Nejlépe ještě dříve, než se poprvé zpozdíte se splátkou. Tedy v okamžiku, kdy vyhodnotíte, že další splátky jsou nad vaše možnosti.

Komunikujte s bankou. Seznamte ji se svou situací, upřímně a bez zatajování důležitých skutečností. Snažte se najít oboustranně přijatelné řešení. Může se jednat třeba o odklad splátek na nezbytně dlouhou dobu nebo prodloužení splatnosti hypotéky.

Co když se vám nepodaří najít přijatelné řešení? Co když se situace ukáže jako dlouhodobě neřešitelná a neudržitelná?

V krajním případě může být řešením prodej nemovitosti. A tady je právě důležitá už zmíněná komunikace s bankou, protože k prodeji budete potřebovat její součinnost a většinou i výslovný souhlas. Pokud už ale budete ve zpoždění s několika splátkami, banka bude situaci řešit sama a bez možnosti, abyste to nějak ovlivnili. Nejčastěji formou dražby, jejíž výsledek pro vás může být zklamáním.

Buďte tedy aktivní a včas bance nabídněte řešení. Tím může být prodej větší nemovitosti a následná koupě nějaké menší. Typicky je to třeba přechod z domu do bytu nebo prodej velkého bytu a koupě menšího. Nebo lze zvolit dočasné bydlení v nájmu. 

Neberte to jako definitivní. Vaše situace se může za čas změnit a můžete uvažovat o změně bydlení, nové hypotéce apod. Pokud ale budete mít za sebou zátěž z minulosti ve formě negativních záznamů v úvěrovém registru kvůli dlužným splátkám, bud vám to situaci řadu let zbytečně komplikovat. Právě proto je důležité problémy řešit, dokud je ještě čas.

Pokud se v podobné situaci ocitnete, nabízíme vám nezávaznou konzultaci. Díky spolupráci  našich finančních poradců a realitních makléřů vám pomůžeme najít nejvhodnější postup, jak správně komunikovat s bankou a jak vyřešit vaše další bydlení. 

Olga Jarošová

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.                                                                                                          

T: 604 232 218                                                                                                                     

E: [email protected]

Jarošová Olga