Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
REALITY MUZEJKA s.r.o. na Firmy.cz
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Jak postupovat při prodeji stavby stojící na cizím pozemku ?

Jak postupovat při prodeji stavby stojící na cizím pozemku ?

18.11.2019

Vlastníte objekt, který stojí na pozemku jiného vlastníka ?  A víte, že máte ze zákona vzájemné předkupní právo ? 

Já se s takovými případy setkávám v praxi poměrně často.Typickým příkladem jsou třeba garáže nebo rekreační chaty.

Budete-li chtít prodat např. zmíněnou chatu, musíte majiteli pozemku pod chatou nabídnout, zda ji nechce odkoupit on. Naopak i on musí pozemek nabídnout nejdříve Vám, pokud ho bude chtít prodat. V praxi jsou častými protistranami obce, města či nějaký státní orgán, případně Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, kterému odkup nabízíme. Může se ale jednat i o soukromého vlastníka. Je potřeba si z evidence katastru nemovitostí přesně zjistit, komu nabídku zaslat.

Jak postupovat při prodeji stavby stojící na cizím pozemku

Protože byste ale podle zákona měli majiteli pozemku ( tzv. předkupníkovi) učinit nabídku na odkoupení za zcela shodných podmínek, jako máte dohodnuté s tzv. koupěchtivým ( tedy zájemcem o koupi Vašeho objektu), nemůžete se dohodnout dopředu. V okamžiku, kdy máte koupěchtivého a máte přesně dáno znění kupní smlouvy, toto podepsané znění byste mu měli zaslat s nabídkou, zda chce za těchto podmínek koupit. Jemu poté běží tříměsíční lhůta na to, aby nabídku akceptoval a dle podmínek smlouvy zaplatil. Pokud zájem nemá, může samozřejmě podepsat prohlášení,že se předkupního práva vzdává a nemá zájem ho využít, čímž se lhůta zkrátí. Pokud se Vám s ním ale nepodaří dohodnout, musíte nechat tuto lhůtu uplynout a teprve poté může prodej koupěchtivému proběhnout.

Se soukromými vlastníky asi bude domluva snažší, v případě domluvy se státními orgány se mohou vyskytnout průtahy způsobené jejich složitějšími administrativními postupy. Je potřeba s tím tedy počítat a koupěchtivého na to upozornit. Protože v zákoně není zcela jasně popsán postup, jak správně nabídnout a uplatnit předkupní právo, doporučuji vždy v takovém případě svěřit vyřízení odborníkovi, advokátovi či realitní kanceláři. V případě, že zvolíte špatný postup, může to mít za následek nepříjemný právní spor s předkupníkem, který se bude cítit poškozen.

A nemusí za tím být jen zájem koupit. Bohužel se setkávám i s tím,že si lidé takto jen vzájemně znepříjemňují život ve snaze vyřídit si staré účty a křivdy. Realitní makléř je proto ideálním prostředníkem, který není zatížený emocemi a který může znesvářené strany přivést k dohodě. Ráda budu nápomocna i Vám, pokud to budete potřebovat.

Zavolejte mi nebo napište a můžeme Vaši situaci probrat třeba u dobré kávy. Těším se na setkání s Vámi

Olga Jarošová

jednatelka společnosti

T: 604 232 218

E: [email protected]

Můj Facebook

Můj Instagram

stažený soubor