Nacházíte se: Úvod » Jak předejít nepříjemnému překvapení při návratu z dovolené ?

Jak předejít nepříjemnému překvapení při návratu z dovolené ?

26.7.2021 Během prázdnin a dovolených jsou opuštěné domy a byty velkým lákadlem pro zloděje. S tímto tématem mám bohužel i vlastní zkušenost. Chodila jsem zalévat květiny příbuzným, kteří byli na dovolené a při jedné z návštěv jsem v domě přistihla zloděje. Měla jsem velké štěstí, že zloděj utekl a nic se mi nestalo. Příjemná zkušenost to ale nebyla a mrazí mě z ní ještě dnes. Od policistů jsem dostala několik tipů, jak podobným situacím předejít a ráda se s vámi o ně podělím.

1.všímavý sousedé - říká se, že nejlepší alarm je zvědavá sousedka :)  Ale vážně, máte-li se sousedy dobré vztahy, požádejte je, aby si po dobu vaší nepřítomnosti všímali podezřelých zvuků, pohybu osob okolo domu nebo třeba světla v nočních hodinách. Ale pozor, určitě není dobré, aby si hráli na detektivy. Pokud budou mít nějaké podezření, všimnou si třeba pootevřených dveří nebo rozbitého okna, ať ihned zavolají linku 158 a v žádném případě do domu či bytu sami nevstupují. Mě za to tenkrát policisté pěkně vynadali.

Jak předejít nepříjemnému překvapení při návratu z dovolené

2. zbytečně na svou nepřítomnost neupozorňujte - sousedy nebo příbuzné požádejte, aby vám pravidelně vybírali schránku, protože přeplněná schránka může snadno upoutat pozornost. Taky není dobré, aby dům vypadal opuštěně hned na první pohled - stažené žaluzie, zatažené závěsy, poklizený zahradní nábytek - to vše značí, že majitelé jsou na cestách. Požádejte sousedy nebo příbuzné, aby se u vás zastavili a kromě zalévání kytek a vybírání letáků ze schránky mohou na chvíli otevřít okna nebo pověsit na zahradu prádlo, zkrátka ukázat nějaký pohyb v domě, který zloděje může odradit. Zloděje také může zmást časový spínač, který v domě občas rozsvítí světlo nebo večer zapne televizi. A pozor, na svoji nepřítomnost neupozorňujte ani v online světě - dnes je celkem běžné, že si zloději tipují své oběti na sociálních sítích, není tedy dobré hned všude psát, že se chystáte pryč. A totéž nezapomeňte říct i vašim dětem...

3. myslete na bezpečnost dopředu - samozřejmostí by měla být instalace kvalitních bezpečnostních zámků nebo elektronického zabezpečovacího systému. Určité stupně zabezpečení jsou požadovány i pojišťovnami, proto je dobré si požadavky ověřit, abyste nebyli nepříjemně překvapeni, když vám pojišťovna nevyplatí celou pojistnou částku. Tu byste také měli s vaším poradcem pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka nebyla zbytečně nízká. Před odjezdem odneste do banky veškerou hotovost, stejně tak můžete do bezpečnostní schránky v bance uložit šperky, klíče od auta, které vám stojí v garáži nebo důležité dokumenty, především přístupové údaje k bankovním účtům, PIN ke kartám nebo osobní doklady, která by zloději mohli zneužít.

Pokud už se ale stane a při návratu domů vás čeká nepříjemné překvapení, rozhodně platí, že máte ihned zavolat na linku 158 a vyčkat na příjezd policistů. Kromě toho, že se můžete uvnitř potkat se zlodějem, vstupem dovnitř také zničíte pro policisty cenné stopy a důkazy. Ničeho se tedy nedotýkejte a s ničím nehýbejte.

Přeji vám krásnou dovolenou a šťastný návrat bez nepříjemných překvapení.

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.

Jarošová Olga