Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Jak předejít nepříjemnému překvapení při návratu z dovolené ?

Jak předejít nepříjemnému překvapení při návratu z dovolené ?

27.6.2022 Během prázdnin a dovolených jsou opuštěné domy a byty velkým lákadlem pro zloděje. Myslete na to už před odjezdem.

Já mám s tímto tématem bohužel i vlastní zkušenost. Před pár lety jsem přistihla zloděje v domě příbuzných. Naštěstí utekl a mě se nic nestalo. Příjemný zážitek to ale rozhodně nebyl. Od policistů jsem dostala několik tipů, jak podobným situacím předejít a ráda se s vámi o ně podělím.

1.všímavý sousedé - říká se, že nejlepší alarm je zvědavá sousedka :)  Ale vážně, máte-li se sousedy dobré vztahy, požádejte je, aby si po dobu vaší nepřítomnosti všímali podezřelých zvuků, pohybu osob okolo domu nebo třeba světla v nočních hodinách. Ale pozor, určitě není dobré, aby si hráli na detektivy. Pokud budou mít nějaké podezření, všimnou si třeba pootevřených dveří nebo rozbitého okna, ať ihned zavolají linku 158 a v žádném případě do domu či bytu sami nevstupují. Mě za to tenkrát policisté pěkně vynadali.

2. zbytečně na svou nepřítomnost neupozorňujte - sousedy nebo příbuzné požádejte, aby vám pravidelně vybírali schránku, protože přeplněná schránka může snadno upoutat pozornost. Taky není dobré, aby dům vypadal opuštěně hned na první pohled. Stažené žaluzie nebo poklizený zahradní nábytek - to vše značí, že majitelé jsou na cestách. Požádejte sousedy nebo příbuzné, aby se u vás zastavili a kromě zalévání kytek a vybírání letáků ze schránky mohou na chvíli otevřít okna nebo pověsit na zahradu prádlo. Zkrátka ukázat nějaký pohyb v domě, který zloděje může odradit. Zloděje také může zmást časový spínač, který v domě občas rozsvítí světlo nebo večer zapne televizi. A pozor, na svoji nepřítomnost neupozorňujte ani v online světě. Dnes je celkem běžné, že si zloději tipují své oběti na sociálních sítích. Není tedy dobré hned všude psát, že se chystáte pryč. A totéž nezapomeňte říct i vašim dětem...

Jak předejít nepříjemnému překvapení při návratu z dovolené

3. myslete na bezpečnost dopředu - samozřejmostí by měla být instalace kvalitních bezpečnostních zámků nebo elektronického zabezpečovacího systému. Určité stupně zabezpečení jsou požadovány i pojišťovnami, proto je dobré si požadavky ověřit, abyste nebyli nepříjemně překvapeni, když vám pojišťovna nevyplatí celou pojistnou částku. Tu byste také měli s vaším poradcem pravidelně aktualizovat, aby pojistná částka nebyla zbytečně nízká. Před odjezdem odneste do banky veškerou hotovost, stejně tak můžete do bezpečnostní schránky v bance uložit šperky, klíče od auta, které vám stojí v garáži nebo důležité dokumenty, především přístupové údaje k bankovním účtům, PIN ke kartám nebo osobní doklady, která by zloději mohli zneužít.

Pokud už se ale stane a při návratu domů vás čeká nepříjemné překvapení, rozhodně platí, že máte ihned zavolat na linku 158 a vyčkat na příjezd policistů. Kromě toho, že se můžete uvnitř potkat se zlodějem, vstupem dovnitř také zničíte pro policisty cenné stopy a důkazy. Ničeho se tedy nedotýkejte a s ničím nehýbejte.

Přeji vám krásnou dovolenou a šťastný návrat bez nepříjemných překvapení.

Olga Jarošová

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.                                                                                                          

T: 604 232 218                                                                                                                     

E: [email protected]

Jarošová Olga