Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Jak probíhá příprava nemovitosti před prodejem?

Jak probíhá příprava nemovitosti před prodejem?

31.10.2022 Nafotit nemovitost mobilem, dát inzerát na internet a čekat, až se najde kupec. To je bohužel častá představa o náplni práce realitního makléře. Ukážu vám na konkrétním příkladu rodinného domu v brněnských Žabovřeskách, kolik práce jsem nejen já odvedla, než se vůbec inzerát na prodej domu dostal do inzerce.

1. vyklizení a úklid

V domě bylo množství nábytku z různých období, většinou jen tak naskládané bez ladu a skladu. Kromě toho také hromady dávno nepotřebných věcí, uložených ve sklepě i na půdě. Nemovitost v tomto stavu rozhodně nebylo možné nafotit ani ji ukazovat zájemcům. 

před úklidem

Jako první tedy přišla na řadu vyklízecí služba, která všechno odvezla na skládku a poté proběhl úklid. Stačily tři dny a byl to úplně jiný dům. Prostorný a prosvětlený. 

po vyklizení a úklidu

2. zajištění potřebné dokumentace

Mezitím, co v domě probíhal úklid, já jsem se zaměřila na zajištění potřebné dokumentace. A nebylo jí málo:

- majitelé už dříve nechali zpracovat od projektanta půdorysy, čímž mi usnadnili práci. Já jsem od grafika nechala půdorysy zpracovat pro inzerci do uživatelsky příjemnější podoby

- k domu se váže věcné břemeno zřízené ve třicátých letech. Takto staré smlouvy už nenajdete běžně v archívu katastru nemovitostí. Musíte navštívit pozemkovou knihu a doufat, že se je podaří dohledat. Sice se smlouvy našly, neposkytly mi ale potřebné informace, proto jsem ještě musela požádat o spolupráci Brněnské vodárny a kanalizace. Od nich jsem získala přehlednou mapu sítí a důležité informace jsem získala také u majitele sousední nemovitosti. Taková trošku detektivní práce

pozemková kniha

- povinností prodávajícího je předložit kupujícímu průkaz energetické náročnosti. Ten vypracovala společnost oekoplan Czech Republic s.r.o., se kterou dlouhodobě spolupracuji

- dům také prohlédl technický inspektor ze společnosti Nemoinspekt s.r.o. a vypracoval podrobnou zprávu o stavu domu, možných závadách a potřebných rekonstrukcích 

3. focení a natáčení

Po úklidu domu jsme konečně mohli začít s přípravou prezentace. O profesionální fotografie se postaral fotograf Radek Vrážel a o natočení 3D virtuální prohlídky firma Prohlídky ve 3D.

dům Žabovřesky

4. propagace

A jsem ve finále, tedy ve finále přípravné části. Mám krásné fotografie a virtuální prohlídku, všechny potřebné podklady a informace. Můžu tedy připravit inzerát na realitní servery a na sociální sítě. Samozřejmostí je také vlastní web nemovitosti. A tištěný prezentační materiál, který každý zájemce obdrží při prohlídce.

A začíná další fáze - samotný prodej: prohlídky se zájemci, jednání s vybraným kupcem ohledně smluvní dokumentace příp. jednání s úvěrující bankou, přepis na katastru, předání domu a přepis energií.

Je toho opravdu hodně. Jako profesionální realitní makléř ale přesně vím, čím začít a co je nutné udělat, aby byl prodej co nejúspěšnější. Svěřte mi prodej Vaší nemovitosti a já se o všechno postarám za Vás.

Těším se na spolupráci s Vámi

Olga Jarošová

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.                                                                                                          

T: 604 232 218                                                                                                                     

E: [email protected]

Jarošová Olga