Nacházíte se: Úvod » Jak probíhá vkladové řízení na katastru od 1.1.2014

Jak probíhá vkladové řízení na katastru od 1.1.2014

15.7.2014

Od 1.1.2014 neplatí pouze nová úprava Občanského zákoníku,ale novou podobu má i tzv. katastrální zákon. Řízení na katastrálním úřadě se v mnohém změnilo.

Především dříve katastr požadoval jako přílohu tzv. návrhu na vklad kupní smlouvy v počtu 2 + počet účastníků, z toho jedna smlouva musela mít ověřené podpisy a ta zůstala založená ve spisu. Účastníci po ukončení řízení obdrželi smlouvy s doložkou o provedení vkladu, tuto smlouvu museli následně dokládat prodávající k daňovému přiznání při dani z převodu nemovitosti.

Nyní už se k návrhu na vklad dodává pouze jedna kupní smlouva s ověřenými podpisy,která zůstane ve spisu. Ostatní smlouvy si smluvní strany ponechají. Po podání návrhu jsou majitelé nemovitosti informováni o probíhajícím řízení a mají 20-ti denní lhůtu na to,aby se případně ozvali, pokud o řízení neví ( z důvodu eliminace možných podvodných prodejů). Teprve po uplynutí této lhůty může katastr vklad smlouvy povolit a zapsat, řízení se tak samozřejmě v praxi dost protáhlo oproti dřívějšímu stavu, kdy některé katastry byly schopny provést vklad i během několika dnů.

Následně prodávajícímu přijde oznámení o provedení vkladu, tento dokument přikládá v kopii k daňovému přiznání společně s kopií kupní smlouvy. Novému majiteli katastr nic neposílá, jako doklad mu slouží list vlastnictví, který si může nechat kdykoliv za poplatek vystavit na katastru nebo na kterémkoliv Czechpointu.

Obdobným způsobem probíhá vkladové řízení i u zástavních smluv, darovacích smluv apod. Nově jsou tímto způsobem vkládány i výmazy např. výmazy zástavy, výmazy věcného břemene aj. Navíc jsou výmazy od 1.1.2014 zpoplatněny ( jako všechny ostatní vkladová řízení) správním poplatkem 1.000 Kč.