Nacházíte se: Úvod » Jak prodat byt, který ještě není postavený ?

Jak prodat byt, který ještě není postavený ?

26.8.2019

Rozhodli jste se koupit byt v rámci nově vznikajícího develeperského projektu. S developerem jste uzavřeli budoucí kupní smlouvu, byt se staví, vy platíte postupně kupní cenu dle sjednaného platebního kalendáře a čekáte, až bude byt zkolaudovaný. Pak podepíšete s developerem kupní smlouvu a byt bude váš.

Ale doba mezi podpisem budoucí kupní smlouvy a kolaudací je dlouhá. Může to být řada měsíců, klidně i déle než rok. A v této době se může přihodit hodně věcí, které vám vaše plány zkomplikují. Ať už je to rozchod s partnerem či partnerkou, zdravotní potíže nebo třeba změny v zaměstnání. A vy najednou zjistíte, že už pro vás koupě nového bytu není aktuální nebo si ho nemůžete momentálně dovolit. Lze ale byt v této fázi prodat ?

14188494_1099873330081873_4346195648641441900_o

Rozhodně to není nemožné a naše kancelář má s tímto typem prodeje bohaté zkušenosti. Nejdříve je potřeba podívat se do budoucí kupní smlouvy, zda je taková situace v ní řešena a zda developer umožňuje převést práva a povinnosti z uzavřené budoucí kupní smlouvy na někoho dalšího. Většinou tomu tak bývá. I pokud to smlouva výslovně neřeší, lze vycházet z § 1895 občanského zákoníku, který toto umožňuje. V každém případě je ale nutný souhlas developera.

Proto ho o vašem záměru co nejdříve informujte a domluvte se, jak postupovat.Pokud najdete za sebe jiného kupce, není důvod, aby vám nevyšel vstříc. Možná bude mít i databázi neuspokojených zájemců, které byste mohli oslovit. Pravděpodobně ale budete muset počítat s nějakým administrativním poplatkem, který si developer za změnu smluv naúčtuje. I proto doporučuji jednat s ním na rovinu, nestavět ho před hotovou věc,ale přijít hned v okamžiku,kdy se do obtížné situace dostanete. I developeři jsou jen lidi a vaše fér jednání se vám může vrátit v podobě vstřícnějšího jednání z jejich strany.

V okamžiku, kdy budete mít vhodného kupce, uzavřete trojstrannou dohodu o postoupení práv a povinností z budoucí kupní smlouvy mezi vámi, developerem a novým kupujícím. S novým kupujícím se vyrovnáte finančně ohledně plateb,které jste již developerovi zaplatili a tím vypadáváte ze hry. Smluvní vztah už bude nadále jen mezi novým kupujícím a developerem.

Fér jednání se vám určitě vyplatí i v okamžiku hledání nového kupce. Logicky si hodně lidí bude myslet,že byt prodáváte, protože jsou s ním nějaké potíže. Finanční problémy developera, problémy se stavebním úřadem, nekvalitně prováděné stavební práce. Přiznejte tedy na rovinu, proč se bytu zbavujete, byť se může jednat o osobní a pro vás nepříjemné záležitosti. Sjednajte zájemci schůzku s developerem,aby měl možnost se seznámit s podrobnostmi projektu. Je-li to už možné, domluvte mu se stavbyvedoucím prohlídku stavby.

Plusem pro zájemce může být i to, že si do určité fáze výstavby může finální podobu bytu upravit dle svého vkusu. A nezanedbatelná je i finanční úspora 4% z kupní ceny, protože v okamžiku, kdy se byt zkolauduje a bude se převádět na kupujícího, je tento převod osvobozen od daně z nabytí.

Pokud se do podobné situace dostanete, nemusíte na to být sami. Obraťte se na nás, rádi vám s hledáním nového kupce i  jednáním s developerem pomůžeme.

jednatelka společnosti

E: [email protected]