Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
REALITY MUZEJKA s.r.o. na Firmy.cz
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Jak správně nabídnout předkupní právo

Jak správně nabídnout předkupní právo

1.4.2019

V minulém článku jsem se zabývala otázkou předkupního práva spoluvlastníků. Na konci článku jsem slíbila pokračování, ve kterém se zaměřím na to, jak správně postupovat, když nabízíte předkupní právo a také na to, jak mohou reagovat spoluvlastníci, když chtějí nebo naopak nechtějí své předkupní právo využít. Pojďme se na to tedy podívat.

Důležité je říct, že nabídka využití předkupního práva má danou formu a musí být učiněna v okamžiku, kdy máte skutečného kupce za jasně daných podmínek. Rozhodně tedy nestačí, když spoluvlastníkovi řeknete, že chcete svůj podíl prodat a spokojíte se s odpovědí, že o to nemá zájem, ať si to klidně prodáte.

podpis

Nabídku spoluvlastníkovi musíte učinit písemně, a to až v okamžiku,kdy budete mít kupujícího ( občanský zákoník mu říká koupěchtivý), se kterým podepíšete kupní smlouvu. Spoluvlastníka ( občanský zákoník mu říká předkupník) musíte seznámit s obsahem této kupní smlouvy, aby mohl posoudit nejen cenu, ale i ostatní podmínky prodeje a mohl se rozhodnout, zda chce za sjednaných podmínek předkupní právo využít. Nabídku společně s kopií podepsané kupní smlouvy zašlete určitě doporučeně s dodejkou, případně předejte osobně oproti podpisu, kterým vám předkupník potvrdí převzetí. Od data převzetí se totiž počítá tříměsíční lhůta pro uplatnění předkupního práva. A co bude dál ?

Nejlepší varianta je, pokud vám předkupník oznámí, že předkupní právo využít nechce. V tom případě stačí podepsat prohlášení, že se vzdává svého předkupního práva a vy můžete dokončit prodej koupěchtivému.Není ani nutné čekat na uběhnutí tříměsíční lhůty.

Nepříjemná varianta je, pokud předkupník nekomunikuje nebo nechce podepsat prohlášení o vzdání se předkupního práva. Pokud se vám ho nepovede přesvědčit, nezbývá vám než počkat na uběhnutí tříměsíční lhůty. Poté můžete dokončit prodej koupěchtivému.

Může nastat ale i situace, kdy se předkupník rozhodne předkupní právo využít. V tom případě musí do tří měsíců uhradit stanovenou kupní cenu tak, jak je uvedeno v kupní smlouvě s koupěchtivým, kterou jste mu předložili. Je to současně ale nepříjemná situace pro koupěchtivého, protože ten příjde zkrátka. 

Určitě bych tedy doporučila nečekat až na okamžik, kdy podepíšete kupní smlouvu, ale zajímat se dopředu, nejlépe ještě před zahájením prodeje, zda váš spoluvlastník o váš podíl jeví zájem nebo ne. Pokud máte signály, že by mohl mít zájem, pokuste se s ním domluvit na podmínkách a prodejte raději podíl jemu. Pokud to z nějakého důvodu nelze,  upozorněte zájemce o koupi, že se na váš podíl vztahuje předkupní právo a do kupní smlouvy uveďte rozvazovací podmínku pro případ, že skutečně k uplatnění předkupního práva dojde.

Vztahy spoluvlastníků bohužel nejsou vždy ideální a někdy je za nevstřícným jednáním jen snaha druhé straně znepříjemnit život nebo odplata za dávno zapomenuté křivdy. Ve své třináctileté praxi jsem si takových příběhů od klientů vyslechla nepočítaně...

Pokud budete podobnou situaci řešit, obraťte se na mě, ráda vám pomohu

Olga Jarošová

jednatelka společnosti

T: 604 232 218

E: [email protected]

Můj Facebook

Můj Instagram

stažený soubor