Nacházíte se: Úvod » Jak správně spočítat plochu bytu ?

Jak správně spočítat plochu bytu ?

5.10.2020

V inzerátech často vidíte několik různých údajů o ploše bytu a netušíte, který je pro Vás ten podstatný ? Upřímně řečeno, ani odborníci v tom mnohdy nemají jasno. Pojďme se tedy podívat, co jednotlivé údaje znamenají:

1. Podlahová plocha je součtem celé plochy bytu. Je to výměra ohraničená obvodovými zdmi a započítávají se do ní i vnitřní příčky. Je to tedy stejná plocha, která by vznikla, pokud by se například některá z příček odstranila nebo kdyby se jedna místnost rozdělila na dvě. Podlahová plocha bude v obou případech stále stejná. Do podlahové plochy se započítává i sklep. Naopak balkony, lodžie, terasy a atria jsou společnými částmi domu ( a to i v případě, že jsou přístupné pouze z konkrétních bytů, jejichž vlastníci k nim mají výlučné užívací právo), a proto se do podlahové plochy bytu nezapočítávají.

Jak správně spočítat plochu bytu

2. Užitná plocha se od podlahové liší, protože do ní nejsou započítávány příčky, pouze výměry místností. Naopak se do užitné plochy počítají i rozměry sklepu, balkónu, lodžie, terasy či atria, pokud jsou používány výhradně vlastníkem této bytové jednotky.

3. Obytná plocha vymezuje pouze vnitřní výměry obytných místností. Za obytnou místnost se považuje přímo osvětlená a přímo větratelná místnost o podlahové ploše alespoň 8 m2, kterou lze přímo nebo dostatečně nepřímo vytápět.  Do obytné plochy tedy nepočítáme menší kuchyně bez oken, koupelny, WC, chodby, schodiště, šatny, komory, niky a podobně.

Pozor je třeba si dát u podkrovních bytů. U místností s šikmým stropem totiž platí, že se počítá plocha pouze v místech, kde je minimální výška 2,3 m. Reálně je ale samozřejmě výměra celé místnosti větší. Takže až půjdete do takové místnosti kupovat nový koberec, rozhodně se nespoléhejte na plány od architekta a celou místnost si přeměřte.

Prodáváte byt či dům ? Nelámejte si s plochou hlavu. Ráda se o všechno potřebné postarám.

www.olgajarosova.cz

LinkedIn  Facebook    Instagram