Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Jak ušetřit na energiích?

Jak ušetřit na energiích?

21.11.2022 Už několik let je uzákoněna povinnost vlastníků mít při prodeji či pronájmu nemovitosti k dispozici průkaz energetické náročnosti budovy ( PENB). Přesto řada z nich stále o této povinnosti neví nebo ji berou jako zbytečnost. Znát energetickou náročnost je ale čím dál tím důležitější.

PENB musíte mít, pokud prodáváte či pronajímáte budovu, byt nebo ucelenou část budovy. Za nesplnění povinnosti hrozí vysoká sankce. Vše o PENB vysvětlujeme v tomto našem starším článku.

Sankce ale nejsou jediným důvodem, proč je dobré PENB mít. S rostoucími náklady na energie majitele zajímá, kde ušetřit. A o energetickou náročnost se zajímají i kupující jako budoucí majitelé nemovitosti. Na koupi energeticky úsporné nemovitosti může kupující získat výhodnější hypotéku. Jak ušetřit na energiích je teď pro všechny důležitým tématem.

U starších nemovitostí je potřeba v první řadě zamezit úniku tepla přes vnější obálku budovy, tady např. výměnou oken, zateplením fasády nebo opravou střechy. Další výraznou úsporu může přinést výměna starého neefektivního kotle nebo celková změna způsobu vytápění. Nabízí se ale i využití obnovitelných zdrojů energie, třeba fotovoltaické elektrárny s akumulací, která je schopná uchovávat přebytečnou energii.

jak ušetřit na energiích

 

Může se jednat o solární panely s akumulací do vody, které přesměrovávají energii do speciální nádrže s vodou, která se takto ohřívá. Tu pak využijete v kohoutku nebo na topení, když elektrárnu propojíte s tepelným čerpadlem. Druhá varianta jsou solární panely s baterií, které ukládají přebytečnou energii na „horší časy“. Díky akumulaci v baterii můžete využít sluneční energii i v momentě, když slunce nesvítí. A můžete s ní nabíjet klidně i svůj elektromobil.

S projektem a následnou realizací vám pomohou specializované firmy. Každý dům má jiné parametry, které se musí zohlednit. Na základě vašich potřeb a technické stránky domu specializovaná firma navrhne optimální řešení. 

Pořízení může být ze strany státu navíc podpořeno dotací Zelená úsporám. Z administrativy nemusíte mít obavy. Dodavatel, kterého si vyberete, vám připraví k žádosti o dotaci potřebné podklady a s podáním žádosti vám pomůže. Zbývající část financí vám pomohou zajistit naše zkušené finanční poradkyně díky úvěrovým produktům, které k tomuto účelu banky nabízí.

S provedením prací za účelem energetických úspor většinou dojde k nárůstu hodnoty vašeho majetku. Proto nezapomeňte myslet i na úpravu pojistky, abyste se vyhnuli riziku podpojištění.

Instalaci fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla není nutno pojišťovně samostatně nahlašovat, je ale nutné si zvednout pojistnou částku ve smlouvě a pohlídat, zda máte fotovoltaiku na hlavní nebo vedlejší stavbě. Adekvátně tomu je třeba upravit a pohlídat pojistné limity pro pojištění elektroniky, včetně rizika podpětí a případně zahrnout do pojištění i riziko technických poruch.

Neváhejte se obrátit na naše finanční poradkyně, které Vám se zajištěním financování nebo potřebnou úpravou pojistné smlouvy rády pomohou.

 

Olga Jarošová

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.                                                                                                          

T: 604 232 218                                                                                                                     

E: [email protected]

Jarošová Olga