Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Je PENB je nutné zlo ?

Je PENB je nutné zlo ?

17.12.2015

PENB neboli průkaz energetické náročnosti budovy je povinnou součástí při prodeji či pronájmu budovy či prodeji bytu, od 1.1.2016 bude také povinnou součástí při pronájmu bytu nebo ucelené části budovy. Prakticky se tedy dá říct, že až na nějaké výjimky při prodeji či pronájmu budete průkaz vždy potřebovat.

Majitelé - dle našich zkušeností - zatím tuto povinnost vnímají jako nutné zlo. Ale být tomu tak nemusí, jednoduše Vám to vysvětlíme na dvou příkladech z praxe :

1. PENB je určitým typem revize domu. Je to podrobný technický popis domu. V případě budoucích sporů mezi kupujícím a prodávajícím může být pro prodávajícího průkaz důležitým argumentem např. o tom, že kupující musel o nějaké negativní vlastnosti domu vědět

2. Stejně tak se průkaz může hodit při prodeji, zde je to spíše na šikovnosti makléře,aby využil údaje z průkazu jako prodejní argumenty. Vezměme si třeba příklad, kdy průkaz nedopadne nejlépe, i když na první pohled se dům zdá energeticky v pořádku - jsou vyměněna okna, dům je zateplený atd. Nízké ohodnocení domu v průkazu může zájemce odrazovat.

Makléř ale ví, že energetický auditor hodnotí i další kritéria, která výsledek ovlivní - způsob vytápění, ohřevu vody, osvětlení atd. Z průkazu je patrné, že problémem je starý kotel. Může tedy zájemci o dům vysvětlit, že nenáročnou investicí v řádech několika desítek tisíc si může hodnotu výrazně vylepšit a tím v praxi zásadně ušetřit, a to s velmi rychlou návratností investice.

 

Olga Jarošová