Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Je výhodnější nemovitost darovat nebo počkat na dědické řízení ?

Je výhodnější nemovitost darovat nebo počkat na dědické řízení ?

26.11.2018

Především starší klienti se často ptají, zda je výhodnější nemovitost darovat potomkům ještě za jejich života nebo počkat až na případné dědické řízení. 

Pokud se na věc podíváme z čistě finančního hlediska, je určitě výhodnější nemovitost darovat.  Při dědění mezi příbuznými se sice neplatí žádná daň, je ale nutno počítat s vysokými poplatky. Notář, který vyřizuje pozůstalost, bude po dědicích požadovat posudek, stanovující tržní hodnotu děděného nemovitého majetku. Je možné nechat vypracovat klasický odhad od soudního znalce. Ceny se pohybují okolo 5.000 Kč za rodinný dům. Většina notářů akceptuje i tržní odhad ceny vypracovaný realitní kanceláří, ten bude určitě levnější. Většina realitních kanceláří také vypracuje odhad zdarma v případě, že nemovitost budete následně prodávána jejich prostřednictvím ( naše kancelář samozřejmě také).

Ze stanovené hodnoty majetku se ale pak vypočítává odměna notáře. Ta je dána vyhláškou o odměnách a náhradách notářů a podle hodnoty majetku běžně dosahuje i několika desítek tisíc korun.

podpis

Oproti tomu je darování podstatně levnější. Bude vás stát jen náklad na sepsání darovací smlouvy ( počítejte cca od 3.000 Kč), poplatek několik desítek korun za ověření podpisů a správní poplatek 1.000 Kč za podání smlouvy na katastr.

Tento postup je ale vhodný hlavně v případech, kdy máte pouze jednoho dědice, se kterým máte bezproblémové vztahy. Pokud v darované nemovitosti současně bydlíte, trvajte vždy na zřízení věcného břemene doživotního užívání, které vám zaručí, že budete v nemovitosti moci v klidu dožít. Darování je většinou nevratný krok a nikdy nevíte, jak se vaše vzájemné vztahy mohou během pár let vyvinout. Jistota je jistota.

Pokud máte dědiců více nebo vztahy ve vaší rodině nejsou úplně idylické, poraďte se raději s notářem či advokátem, jak postupovat. S darováním by ostatní dědicové nemuseli souhlasit a zadělali byste tím jen na další rozepře. Občanský zákoník poskytuje dost možností,jak určit, co se má s vaším majetkem do budoucna stát, včetně možnosti stanovit pro dědění podmínky, které musí dědic splnit nebo možnosti zkrátit nárok některého dědice. 

Pokud budete mít nějaký dotaz, neváhejte se na nás obrátit, jsme tu pro vás

Olga Jarošová

jednatelka společnosti

T: 604 232 218

E: [email protected]

Můj Facebook

Můj Instagram

stažený soubor