Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Nacházíte se: Úvod » Koupit dům nebo byt ? Sepište si všechna pro a proti, než začnete hledat

Koupit dům nebo byt ? Sepište si všechna pro a proti, než začnete hledat

4.11.2016

Koupi nemovitosti je třeba vždy dobře zvážit. Sepište si před koupí domu všechny věci, o které se budete muset starat a které pro Vás budou finanční zátěží. Zvláště pokud jste doposud v rodinném domě nebydleli, budete možná překvapeni, co všechno péče o dům obnáší, i když třeba jde o dům úplně nový. To máte sekání zahrady, odklízení sněhu, údržba kotle, čištění okapů, údržba bazénu.... odměnou Vám ale naopak bude třeba více soukromí nebo spojení s přírodou.

Z tohoto pohledu je bydlení v bytě pohodlnější a jeho údržba je jistě méně náročná na čas i peníze. Ale pozor, ani byt ve vlastnictví není úplně bez starostí a finančních nákladů. Jako spoluvlastník domu musíte přispívat na jeho chod a údržbu, což může činit měsíčně značnou částku, zvláště pokud se plánují jeho opravy nebo se splácí úvěr už za ty udělané. Na všech důležitých věcech se musíte společně s ostatními spoluvlastníky domluvit a to nemusí být vždy jednoduché. Jsou lidé, kteří se o chod domu vůbec nezajímají a nemají ani zájem do domu investovat. Často to jsou lidé, kteří byt vlastní za účelem pronájmu, v domě je tedy ani celý rok nepotkáte, a to ani na schůzi společenství vlastníků.

Ti aktivnější spoluvlastníci, kterým není stav domu lhostejný, pak mají velmi omezenou možnost cokoliv pozitivního prosadit. V některých domech je vůbec problém poskládat dohromady výbor společenství, protože je to dost nevděčná role - pracujete ve svém volném čase za minimální odměnu a s velkou odpovědností, protože těch povinností, které musí společenství dodržovat, neustále přibývá. No a samostatnou kapitolou je boj s dlužníky, o kterém se dočtete v tomto článku.

Ale abyste nenabyli špatný dojem: tímto článkem jsem určitě nechtěla odradit zájemce o koupi nového bydlení. Účelem bylo jim nastínit, co všechno je může čekat a na co se připravit. Aby mohli sami zodpovědně udělat to zásadní rozhodnutí: zda koupit či využívat nájem a pokud jít do koupě, zda je pro ně vhodný byt či dům. Viděla jsem už ve své praxi klienty, kteří se s velkým nadšením stěhovali do domu na vesnici,aby se po pár letech vrátili zpět do městského bytu, protože zjistili, že život na vesnici a starost o dům opravdu není pro ně to pravé. Stejně tak klienty, kteří koupili na hypotéku byt v domě, který se následně opravoval a splátky hypotéky a platby na opravu domu jim pořádně zamotaly hlavu...

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, přeji Vám,aby byl Váš výběr šťastný. A pokud si nejste úplně jistí, zavolejte mi a všechny možnosti můžeme v klidu u kávy probrat :)

Olga Jarošová, jednatelka

T: 604 232 218

E: [email protected]

DSC_3087