Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Jak je to s formulací "prodávající přenechává nemovitost jak stojí leží…" ?

Jak je to s formulací "prodávající přenechává nemovitost jak stojí leží…" ?

20.4.2015 Lze v kupní smlouvě použít formulaci "prodávající přenechává nemovitost jak stojí leží…" a zbavit tak prodávajícího odpovědnosti i za skryté vady ?

Odpověď je jednoznačná - NELZE!
 

Nový Občanský zákoník sice obsahuje § 1918:Přenechá-li se věc jak stojí a leží (úhrnkem), jdou její vady k tíži nabyvatele. To neplatí, nemá-li věc vlastnost, o níž zcizitel prohlásil, že ji má, nebo již si nabyvatel vymínil.

Toto ustanovení zákona je velmi podobné § 501 OZ platného do 31.12.2013.

A k tomuto ustanovení vydal v r. 2007 Nejvyšší soud ČR rozhodnutí (pozn. můžete dohledat pod sp. zn. 21 CDO 5236/2007),
ve kterém de facto říká, že nemovitost není věcí určenou úhrnně (tzn. bez individuálního druhového a množstevního rozlišení věcí jako by byly např. všechny věci nacházející se ke dni prodeje ve skladu č.1 na adrese Lhota 1)a nelze na ni "jak stojí a leží" uplatnit.

Nejvyšší soud dal za pravdu žalobkyni, která požadovala slevu z kupní cenyz důvodu skryté vady - výskytu dřevomorky.Přestože v kupní smlouvě bylo sjednáno ustanovení, že nemovitost je prodávána jak stojí a leží,prodávající s touto argumentací neuspěl.

Proto ani v našich kupních smlouvách tento termín nenajdete.