29.9.2016
Pronajímáte byt a dluží Vám nájemce peníze ?
Víte, že k zajištění dluhu může pronajímatel využít ustanovení § 2234 zák. č. 89/2012, občanský zákoník, a zadržet movité věci nájemce?
Jedná se o jednostranný akt ze strany pronajímatele, který má motivovat dlužníka k zaplacení dluhu.
Zákonné zadržovací právo pronajímatele má však bohužel také svá úskalí.
Výkon práva (tzn. zadržení věci) nesmí nepřiměřeně zasáhnout do základních lidských práv chráněných Listinou základních práv a svobod, zejména práva na osobní a domovní svobodu. Pronajímatel tady rozhodně není oprávněn svévolně vniknout do pronajímaného bytu!
Podaří-li se pronajímateli movité věci zadržet, musí toto písemně oznámit nájemci a to i v případě, že byl nájemce zadržení osobně přítomen !
Ze zadržení movitých věcí však pro pronajímatele plynou další povinnosti. O věc je pak pronajímatel povinen dbát, aby nedošlo ke zhoršení jejího stavu, poškození nebo zničení. Pronajímatel by odpovídal za vznikou škodu. Ale současně má právo na náhradu nákladů, pokud v souvislosti s péčí o věc vznikly.
Zadržovací právo zanikne v případech jmenovaných v § 1399 :
a) zánikem zajištěného dluhu nebo zadržené věci,
b) vzdá-li se věřitel zadržovacího práva jednostranně
či ujednáním s vlastníkem zadržené věci,
c) dostane-li se věc trvale z moci věřitele, nebo
d) dá-li se věřiteli dostatečná jistota.
A co nastane, pokud nájemce dluh neuhradí?
Pronajímatel může movité věci zpeněžit (§ 1359) prostřednictvím veřejné dražby a výtěžek prodeje použít na úhradu dluhu a vynaložených nákladů.
Je dobré o této možnosti vědět. My Vám ale samozřejmě přejeme,abyste se pokud možno do podobných situací vůbec nedostali.