Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Musíte po prodeji nemovitosti zaplatit daň z příjmu ?

Musíte po prodeji nemovitosti zaplatit daň z příjmu ?

28.1.2019

Zájemci o koupi nemovitosti většinou ví, že musí po koupi zaplatit daň z nabytí nemovité věci a následně každý rok platit daň z nemovitosti ( mimochodem, pokud jste vloni koupili nemovitost, nezapomeňte do konce ledna podat daňové přiznání).

Prodávající ale často netuší, že i na ně se může vztahovat daňová povinnost, a to konkrétně daň z příjmu dosaženého prodejem nemovitosti. Ale nelekejte se. Existuje zde několik možností osvobození a tak se velká část prodávajících této povinnosti může vyhnout.Protože se pomalu blíží termín pro podání přiznání k dani z příjmů, pojďme si možnosti osvobození shrnout.

calculator-385506_1920

Především je nutné říct, že se daní rozdíl mezi cenou, za jakou jste nemovitost původně koupili a za jakou se nyní prodala. Pokud jste ji nekoupili, ale například zdědili nebo získali darem, nechte si vypracovat znalecký posudek, který určí cenu v okamžiku nabytí a z té se pak bude při výpočtu vycházet.

Příklad: Prodáváte nemovitost za 3.000.000 Kč, koupili jste ji za 2.500.000 Kč, tedy rozdíl,který byste měli zdanit, tzv. základ daně je 500.000 Kč. Daň z příjmu fyzických osob je 15%.

Od základu daně si ale ještě můžete odečíst náklady spojené s koupí a prodejem ( provize RK, daň z nabytí nemovitosti, právní služby...) a náklady na rekonstrukci a údržbu nemovitosti. Co konkrétně si lze do nákladů uplatnit konzultujte raději s daňovým poradcem nebo přímo s vaším správcem daně. Dle zkušenosti mé i mých klientů je přístup jednotlivých finančních úřadů i úředníků nejednotný a to, co vám u jednoho projde, u druhého neprosadíte.

Možná to ale vůbec nebude potřeba, a to v případě,že splňujete podmínky osvobození od daně. Jaké to tedy jsou ?

1. vlastníte nemovitost déle než 5 let

Pokud podmínku splňujete, máte vyhráno. Dobrá zpráva je, že pokud jste nemovitost zdědili od příbuzného v řadě přímé, započítává se do těch 5 let i doba,kdy ji vlastnil předchozí majitel. Stejně se postupuje i v případě, že tzv. " prodáváte družstevní byt", tedy správně řečeno převádíte družstevní podíl v bytovém družstvu.

Dejte si ale dobrý pozor na to, abyste si hranici 5 let správně vypočítali. Není to tak úplně jednoduché a musíte vědět, která data jsou podle zákona rozhodující.  

2. v nemovitosti jste měli bydliště minimálně 2 roky před prodejem

Nemyslí se tím, že máte v nemovitosti trvalé bydliště v občanském průkazu. Pro osvobození musíte být schopni prokázat, že jste tam skutečně fyzicky bydleli, což vám mohou dosvědčit sousedé, pošťák,který vám nosíval poštu ap.). Pozor, tento typ osvobození se nevztahuje na převod družstevního podílu v bytovém družstvu, týká se pouze bytů a domů ve vlastnictví.

3. neměli jste v nemovitosti bydliště minimálně 2 roky před prodejem, ale příjem z jejího prodeje  použijete na uspokojení své bytové potřeby

Může se jednat o výdaje zaplacené do 1 roku od prodeje a až 1 rok zpětně před prodejem. Co se rozumí bytovou potřebou, které výdaje lze započíst a jak správně postupovat opět doporučujeme konzultovat s daňovým poradcem nebo vaším správcem daně.Toto osvobození se vztahuje i na převod družstevního podílu v bytovém družstvu.

Pomohl Vám článek ? Sdílejte ho na sociálních sítích

Máte nějaký dotaz ? Neváhejte se na mě obrátit

Olga Jarošová

jednatelka společnosti

T: 604 232 218

E: [email protected]

Můj Facebook

Můj Instagram

stažený soubor