Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Nájem skončil, ale nájemník se odmítá vystěhovat. Jak správně postupovat ?

Nájem skončil, ale nájemník se odmítá vystěhovat. Jak správně postupovat ?

7.1.2019

Nájem skončil, ale nájemník se odmítá z bytu vystěhovat. A pravděpodobně ani za užívání bytu nic neplatí. Co si budeme povídat, toto je typická noční můra všech pronajímatelů.

Bohužel jediné správné zákonné řešení se nabízí pouze jedno, a to obrátit se na soud se žalobou na vyklizení nemovitosti.

Ano, souhlasím s vámi, že zákon stojí na straně nájemců a nechrání dostatečně i práva pronajímatelů. Ano, souhlasím s vámi, že je to nespravedlivé a že to většinou zase odnesou jen ti poctiví. Ale pokud nechcete mít ještě více problémů, zapomeňte prosím na řešení ve stylu násilného vniknutí do bytu, vystěhování věcí nájemníka nebo výměny zámků. I kdyby jste si s nájemníkem tuto možnost v nájemní smlouvě ujednali, nelze takto postupovat. Takové jednání by mohlo být kvalifikováno jako trestný čin porušování domovní svobody. A vím o případu pronajímatelů, kteří byli skutečně za toto jednání odsouzeni, naštěstí " jen" k podmíněnému trestu odnětí svobody.

dveře

Podáním žaloby žádá pronajímatel soud, aby nájemci uložil povinnost byt vyklidit. Pokud tak nájemce neučiní dobrovolně ani na základě soudního rozhodnutí, může se pronajímatel obrátit na soudního exekutora, který provede vyklizení.

No nezní to moc optimiticky. Soud se potáhne řadu měsíců, pokud bude nájemce dělat problémy a odvolávat se, tak možná i let. Pronajímatel platí soudní výlohy, právní zastoupení a utíká mu nájem. Sice tyto náklady může následně po nájemci vymáhat, ale pokud dotyčný dluží, kam se podívá, je potřeba si zvážit, má-li to vůbec smysl...

Jak z toho tedy ven ?

Rady mám pro vás dvě, o té druhé se ale zatím moc neví:

1. důkladně si prověřte potencionálního nájemníka. Pokud pronajímáte prostřednictvím realitní kanceláře, měla by toto prověření udělat za vás .

Je možné si prověřit z veřejně dostupných zdrojů například to, zda nájemník:

Stejně tak je legitimní ověřovat, zda nájemník pracuje a kde, zda výše jeho příjmu je adekvátní vůči výši nájemného nebo chtít referenci od předchozího pronajímatele. Pokud vám zájemce o nájem na některé věci odmítá odpovědět nebo odpovídá vyhýbavě, zřejmě má důvod něco tajit a měli byste se raději poohlédnout po jiném, solidnějším zájemci.

2. sepište s nájemcem dohodu o vyklizení nemovitosti se svolením k přímé vykonatelnosti formou notářského zápisu.

Zní to složitě, ale jednoduše řečeno: pokud po ukončení nájmu nájemce odmítá z bytu odejít, nemusíte se obracet na soud. Tento notářský zápis nahradí rozhodnutí soudu a vy se s ním můžete obrátit na exekutora rovnou.

Je to sice služba zpoplatněná ( dle ceníku notářské komory 3.000 Kč + DPH), ale ušetří vám to mnoho času, nervů a peněz. Sepsat dohodu můžete při uzavření nájemní smlouvy, ale také v průběhu trvání nájmu.

Pokud zájemce o pronájem odmítá tuto dohodu podepsat, i když mu vy, realitní makléř nebo notář vysvětlíte, o co se jedná, poohlédněte se raději po jiném zájemci. Pokud má čisté úmysly a respektuje pravidla, není důvod, aby se tomu bránil.

Přeji vám štěstí jen na samé slušné a solidní nájemníky. Pokud uvažujete o pronájmu vaší nemovitosti nebo máte k tématu nějaké dotazy, neváhejte se na mě obrátit.

Olga Jarošová

jednatelka společnosti

T: 604 232 218

E: [email protected]

Můj Facebook

Můj Instagram

stažený soubor