Nacházíte se: Úvod » Nezapomeňte na průkaz energetické náročnosti budovy

Nezapomeňte na průkaz energetické náročnosti budovy

26.10.2020

Už několik let je uzákoněna povinnost majitelů mít při prodeji či pronájmu nemovitosti k dispozici průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Přesto se stále setkávám v praxi s tím,že majitelé o této povinnosti neví nebo ji berou jako zbytečnost, kterou není třeba se zabývat. Za nesplnění povinnosti ale hrozí vysoké sankce. Krátké zopakování tedy neuškodí.

Kdy PENB musíte mít:

- pokud prodáváte či pronajímáte budovu

- pokud prodáváte či pronajímáte byt nebo ucelenou část budovy

Kdy PENB nemusíte mít:

- pokud převádíte či pronajímáte družstevní byt

- pokud  prodáváte či pronajímáte budovu, na níž poslední větší změna byla provedena před 1.1. 1947

- pokud prodáváte či pronajímáte budovu s celkovou energeticky vztažnou plochou menší než 50 m²

- pokud prodáváte či pronajímáte stavbu pro rodinnou rekreaci, která je užívána jen část roku

( V zákoně existují i další výjimky, se kterými se ale v praxi běžně nesetkávám např. církevní stavby, kulturní památky, stavby sloužící k obraně státu ap.)

průkaz energetické náročnosti budovy

U bytových domů má povinnost vypracovat PENB společenství vlastníků. Vlastník jednotky musí písemně požádat SVJ o doložení PENB a to je povinno mu ho dodat. Pokud mu ho nedodá, může vlastník potencionálnímu zájemci místo PENB předložit vyúčtováním energií - elektřina, plyn, topení za poslední 3 roky.

PENB ale nestačí mít až k podpisu kupní nebo nájemní smlouvy. PENB musíte mít již v okamžiku, kdy se nemovitost začne nabízet ( a je jedno, jestli nabízíte sami nebo prostřednictvím realitní kanceláře). Energetickou třídu musíte uvést v inzerci a každý potencionální kupec či nájemce má právo do něj nahlédnout. Státní energetická inspekce může provést kontrolu až 5 let zpětně a majitel může za porušení zákona dostat pokutu 100.000 Kč ( u soukromé osoby), resp. 500.000 Kč ( u firem).

Pokud bude realitní kancelář inzerovat nemovitost bez uvedení PENB, za každý takový inzerát jí hrozí pokuta 100.000 Kč. Pokud PENB nemá od majitele k dispozici, zákon jí ukládá povinnost uvést v inzerci automaticky nejhorší energetickou třídu G, čímž ovšem může nemovitost značně znevýhodnit v očích zájemců oproti jiným inzerátům.

Naše kancelář už v minulosti absolvovala kontrolu ze strany Státní energetické inspekce, samozřejmě " bez ztráty kytičky", vše bylo v pořádku. Víme tedy, že kontroly nejsou jen strašák a že kontroloři skutečně mohou zazvonit i u Vašich dveří.

Pro naše nabízející klienty PENB samozřejmě rádi obstaráme. Svěřte nám Vaši nemovitost a všechny starosti a povinnosti nechejte v klidu na nás

www.olgajarosova.cz

LinkedIn  Facebook    Instagram