Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
REALITY MUZEJKA s.r.o. na Firmy.cz
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Novela zákona o dani z nabytí nemovitosti prošla senátem

Novela zákona o dani z nabytí nemovitosti prošla senátem

15.7.2016

Včera senát schválil novelu, která navrhuje přenesení daňové povinnosti na kupujícího a pokud ji podepíše prezident ( což se předpokládá), začne v průběhu podzimu platit. Přesný termín není ještě znám, to se odvíjí od data uveřejnění ve sbírce zákonů, předpokládá se, že to bude asi od listopadu.

Co tedy konkrétně novela přinese ? 

Daň už bude platit pouze kupující, nebude možné,aby se smluvní strany dohodly na jiné variantě.

 
Výše daně zůstává 4%, stejně tak mechanismus výpočtu daně ( buď z kupní ceny, pokud je vyšší, případně z odhadu či tzv. směrné hodnoty určené finančním úřadem). 

Nově již nebude druhá strana obchodu, tedy v tomto případě prodávající, ručitelem na zaplacení daně, odpovědnost bude plně na kupujícím. 

Novela řeší ještě další změny, např. osvobozuje kraje, obce a jejich svazky od placení daně a také mění podmínky osvobození prvního úplatného převodu u novostaveb ( nově se osvobození bude vztahovat pouze na stavby a jednotky dokončené nebo užívané, nikoliv na rozestavěné).

My samozřejmě vývoj dále sledujeme a budeme Vás informovat o novinkách, především o datu, od kdy začne novela platit.

Pokud si nejste jisti, jak je to s placením daně ve Vašem konkrétním případě, zda máte postupovat podle staré či nové úpravy, kontaktujte nás, rádi Vám poradíme.

T: 604 232 218
E: [email protected]