Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Od 1.1.2016 PENB také u pronájmů

Od 1.1.2016 PENB také u pronájmů

14.12.2015

Průkaz energetické náročnosti je již nějakou dobu nutnou náležitostí při prodeji či pronájmu domu nebo při prodeji bytu.

Od 1.1.2016 se ale tato povinnost bude vztahovat také na pronájem bytové či nebytové jednotky a na pronájem ucelené části budovy ( tj. části budovy určené k samostatnému užívání, což může být např. patro budovy, komerční prostor apod.).

Opět platí, že průkaz musí být vypracován již v okamžiku, kdy se začne pronájem inzerovat ( a to i v případě soukromé inzerce), zájemce o pronájem má právo do něj nahlédnout a musí jej dostat nejpozději při podpisu nájemní smlouvy. V případě nedodržení podmínek hrozí majiteli sankce 100.000 Kč ( nebo 500.000 Kč, je-li majitelem firma) a splnění povinnosti mohou příslušné státní orgány kontrolovat i zpětně. Pokud se pronájem nabízí přes realitní kancelář, ta musí v případě nedodání průkazu inzerovat pronájem s nejhorší energetickou třídou G, jinak se rovněž vystavuje riziku pokuty 100.000 Kč za každý takový pronájem.

Pokud jste majitelem bytové či nebytové jednotky, nemusíte ale průkaz vypracovávat na své náklady. Poskytnout by Vám ho mělo společenství vlastníků jednotek nebo bytové družstvo. Určitě ale doporučujeme požádat o něj písemně, abyste byli krytí, že jste se snažili svou povinnost splnit. Po dobu do získání průkazu od SVJ či družstva ho můžete nahradit vyúčtováním energií za předchozí tři roky, které můžete předložit zájemcům o pronájem.