Nacházíte se: Úvod » Poznáte rozdíl mezi balkonem a lodžií?

Poznáte rozdíl mezi balkonem a lodžií?

8.11.2021 Je to v zásadě úplně jednoduché. Prozradíme vám jednu věc, kterou si zapamatujte. Pak už se nikdy nespletete.

Lodžie nevystupuje ze základního půdorysu budovy, na rozdíl od balkonu, který z půdorysu budovy vyčnívá.

Podlaha lodžie neboli lodžiová deska, se pne mezi dvěma oporami. Jednoduše řečeno, jedná se o zasunutý balkon, který ohraničuje zdivo. Nejčastěji se s lodžiemi můžeme setkat u panelových domů.

Oproti tomu balkon je vůči budově předsazený, ohraničený zábradlím a stěnou budovy. Balkon je tedy možné dostavět i na budovu, kde původně nebyl.

rozdíl mezi balkonem a lodžií

A aby bylo téma vyčerpáno úplně, ještě pár slov o terasách. Ty se často objevují hlavně na nových stavbách. Terasa, stejně jako lodžie, nevystupuje ze základního půdorysu budovy. V podstatě se jedná o pochozí střechu spodního podlaží.

Nemusí se ale jednat jen o střešní terasu, která tvoří poslední podlaží. Oblíbené jsou kaskádové domy, kde část podlaží ustupuje a uvolňuje prostor pro terasu. Pod tou se může nacházet jiný byt nebo třeba garáž.

U rodinných domů se za terasy považují i zpevněné plochy položené nebo zapuštěné do terénu poblíž domu. Typicky je to třeba dřevěná terasa, která tvoří přirozený přechod mezi domem a zahradou.

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.

Jarošová Olga