Nacházíte se: Úvod » Přečtěte si » Realitní zpravodaj

Realitní zpravodaj

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny. Hypotéky v nejbližší době nezlevní

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny.  Hypotéky v nejbližší době nezlevní
2.2.2023 - Bankovní rada České národní banky (ČNB) na svém dnešním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

více čtěte zde »

Začátek roku nepřinesl zlom ve vývoji sazeb hypoték. Sazby dál stagnují

1.2.2023 - V lednu nabídkové sazby dál prakticky stagnují. V uplynulém měsíci měnila sazby pouze Oberbank, snižovala sazby Raiffeisenbank a oběma směry - nejprve nahoru a v závěru měsíce o 0,2 - 0,5 desetin procentního bodu dolů - posunula své sazby UniCredit bank. Důsledkem těchto pohybů je pokles průměrné nabídkové sazby hypoték o 3 setiny procentního bodu. Index GOFI 70, kterým od roku 2009 monitorujeme vývoj nabídkových sazeb hypoték s LTV do 70 %, klesl z prosincových 6,25 % na 6,22 %.

více čtěte zde »

Pronajímatelé, připravte si podklady pro podání daňového přiznání

31.1.2023 - Daň z příjmů z pronájmu bytů, domů či nebytových prostor se týká všech, kteří pronajímají jakýkoli prostor, který vlastní. Je to tedy povinností nejen OSVČ, ale i všech ostatních, jako jsou studenti, důchodci či lidé běžně zaměstnaní, kteří mají ještě k tomu příjmy z pronájmů.

více čtěte zde »

Ceny nemovitostí v Brně budou klesat i letos, shodují se realitní makléři

30.1.2023 - Během poslední ekonomické recese mezi lety 2008–2013, prošel český realitní trh výraznými změnami. Ochladl zájem o vlastní bydlení, mnoho developerských společností bylo nuceno podpořit prodej nových bytů a domů akčními nabídkami typu kuchyňská linka, parkovací místa či v některých případech dokonce i automobil zdarma. Pokud chtěli majitelé své nemovitosti prodat, většinou museli snížit své nároky a jít s cenou dolů.

Mezi oceněné stavby roku 2022 patří muzeum, most i soukromá vila

27.1.2023 - Soutěž Stavba roku pořádá již tradičně Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství. Loni to byl již třicátý jubilejní ročník, v němž stejnoměrně uspěly v pěti kategoriích rekonstrukce, a ve stejné míře byly mezi vítězi zastoupeny novostavby.

více čtěte zde »

Jak se daní výnos z pronájmu společných prostor v bytovém domě

26.1.2023 - Společenství vlastníků jednotek má několik zdrojů příjmů, které spravuje a jejichž prostřednictvím zajišťuje správu bytového domu, jeho údržbu, renovace a podobné. Některé příjmy však patří přímo vlastníkům, a podle toho je třeba také postupovat při jejich zdanění. Co je a co není příjmem společenství vlastníků jednotek?

více čtěte zde »

Jaké jsou rozdíly v přihlášení k trvalému pobytu dle typu vlastnictví nemovitosti

25.1.2023 - O přihlášení k trvalému pobytu kolují nejrůznější nepravdy. Někteří majitelé bytových domů dávají do nájemní smlouvy ustanovení, že se nájemce nesmí v bytě přihlásit k trvalému pobytu, a nájemci se bojí ozvat, aby neměli problémy. Skutečnost je však odlišná a tentokrát je právo na straně nájemců

Nových bytů se loni v Praze prodalo nejméně za 20 let

23.1.2023 - Drahé a nedostupné hypotéky a nejistá ekonomická situace výrazně zasáhly pražský rezidenční trh. Za celý loňský rok developeři v Praze prodali jen 2400 nových bytů, což je nejméně za posledních 20 let. To je takřka stejně, jako se prodalo v dosud nejsilnějším druhém čtvrtletí roku 2021. Meziročně se prodeje v hlavním městě loni propadly o 63 procent. V roce 2021 se prodalo dvaapůlkrát více bytů než loni. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh s novými byty v Praze monitoruje a prodejní data následně zveřejňuje nejdéle ze všech subjektů na trhu.

více čtěte zde »

Je nejvyšší čas na podání přiznání k dani z nemovitosti. Jak na to?

20.1.2023 - Daň z nemovitosti platíme sice v průběhu května, avšak aby mohla být vypočítána správná výše daně, je nutné podat do konce ledna přiznání k této dani, nebo informovat finanční úřad o změnách, které se odehrály v průběhu minulého roku.

více čtěte zde »

Nemovitosti na jižní Moravě zlevňují. Kdy se pokles cen zastaví?

19.1.2023 - Ceny nemovitostí na jižní Moravě prošly za poslední rok výraznou změnou. Ještě v květnu loňského roku se například ve Znojmě nabízely dvoupokojové byty za průměrnou cenu 3,89 mil. Kč. Nyní se tytéž byty v průměru nabízí za 3,2 mil. Kč. Stejně tak došlo k poklesu cen i v Hodoníně. Průměrná cena bytu 2+1 poklesla za posledních 9 měsíců z 3,2 mil. Kč na 2,9 mil. Kč. Je reálné, že bude zlevňování pokračovat i nadále, nebo se ceny nemovitostí dostaly na hodnoty, pod které již neklesnou?