Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Prodáváte nebo kupujete byt ? Dejte pozor na správně uvedené spoluvlastnické podíly

Prodáváte nebo kupujete byt ? Dejte pozor na správně uvedené spoluvlastnické podíly

26.2.2018

Když prodáváte nebo kupujete byt ( nebo i nebytovou jednotku, např.obchod nebo garáž), součástí prodeje je i podíl na společných částech budovy a případně pozemku, na kterém budova stojí nebo pozemků, které k budově náleží. Podíl je vyjádřen zlomkem a nejčastěji je stanoven dle plochy bytu v poměru k ploše ostatních bytů.

Může se ale stát taková situace :  máte v ruce dva listy vlastnické, jeden pro konkrétní byt a jeden pro celý dům. A na každém je uveden jiný podíl na společných částech budovy. Jak je to možné ? A je to vůbec důležité ? 

20160704_120224

Důležité to je a je potřeba v kupní smlouvě velmi pečlivě ohlídat, zda jsou čísla uvedena správně, protože chyba v identifikaci nemovitosti je pro katastr velmi zásadní vadou a důvodem, proč nemůže kupní smlouvu zapsat.

Uvedený rozdíl v podílu může mít 2 důvody :

1) Nejčastěji se jedná o stejný podíl, ale jinak matematicky vyjádřený.

Pro příklad: 1/3 = 2/6.
Takto to vypadá samozřejmě jednoduše a každého to hned napadne. Ale v praxi se běžně na listech vlastnictví vyskytují  "hrozivě" vypadající zlomky, jako například 2698/215896. Na druhém listu vlastnictví je naopak napsáno 8094/647688.

Přepočet je snadný:
8094 : 2698 = 3
647688 : 215896 = 3
Stejný výsledek znamená i stejný podíl, jen jinak vyjádřený. V tomto případě je vše v pořádku.

2) Pokud se podle výše uvedeného nedopočítáte, pak k bytu zřejmě náleží podíl na další jednotce. 

Může jít třeba o další byt nebo nebytovou jednotku,kterou majitel bytu ve stejném domě vlastní nebo spoluvlastní s ostatním majiteli bytů v domě. Nejčastěji si prodávající neuvědomí, že má v domě ještě další byt nebo třeba garáž. Nebo že vlastní společně se sousedy byt, který si jeho nájemník nemohl v rámci privatizace odkoupit a tak ho ostatní odkoupili společně a nyní ho pronajímají.

O jakou další jednotku se jedná, zjistíte z nabývacího titulu (např. kupní nebo darovací smlouvy, rozhodnutí o dědictví,smlouvy o převodu družstevního bytu do vlastnictví člena družstva atd.). Správné podíly si můžete ověřit z prohlášení vlastníka budovy nebo ze zmíněných listů vlastnictví pro dům a pro konkrétní bytovou či nebytovou jednotku.

Do kupní smlouvy je pak potřeba přesně popsat, co je předmětem převodu a jaké podíly na společných částech budovy k předmětu převodu náleží. A samozřejmě nezapomeňte také na podíly na pozemku či pozemích, pokud k domu patří.

A pozor : pokud součástí prodeje jsou i podíly na pozemcích, podíl na bytové jednotce nebo třeba k bytu prodáváte garážové stání ve společné garáži, zjistěte si, zda ostatní spoluvlastníci nemají k podílu předkupní právo a vy nemáte povinnost jim svůj podíl nabídnout ke koupi. 

Pokud si nevíte rady, neváhejte se na mě obrátit, ráda Vám poradím.

 

Olga Jarošová

jednatelka společnosti

T: 604 232 218

E: [email protected]

Můj Facebook

Můj Instagram

Olga Jarošová