Nacházíte se: Úvod » Prodáváte spoluvlastnický podíl ? Vyplatí se to stihnout do konce roku

Prodáváte spoluvlastnický podíl ? Vyplatí se to stihnout do konce roku

13.11.2017

Vlastnit společně s někým nemovitost nemusí být úplně bezproblémové. Ke spoluvlastnickému podílu se majitel často dostane ne úplně vlastním přičiněním, třeba formou dědictví. Spoluvlastníků může být i více a může se jednat i o úplně cizí lidi. Ani v rámci rodiny nemusí být vzájemné vztahy vždy ideální.

Každý má jinou představu, jak by se mělo s nemovitostí naložit - někdo ji chce prodat, někdo nejeví o nemovitost zájem vůbec a někdo bys zas naopak chtěl celou nemovitost využívat jen pro sebe. A nejvíc sporů nastává - jak jinak - když jde o peníze. Na nutných investicích do údržby nemovitosti nebo na kupní ceně v případě prodeje se spoluvlastníci mnohdy domlouvají velmi těžce a výjímkou nejsou ani soudní spory, pokud opravdu dohoda není jinou cestou možná.

architecture-1836070_1920

Situace byla v minulosti ještě složitější díky tzv. předkupnímu právu. Pokud chtěl jeden ze spoluvlastníků svůj podíl prodat, musel ho přednostně nabídnout ostatním spoluvlastníkům.  Asi není třeba dodávat, že se často spoluvlastníci snažili prodej z nejrůznějších důvodů zmařit zbytečnými průtahy nebo dávali najevo, že nový spoluvlastník s nimi nebudeme mít jednoduché pořízení.

Nový občanský zákoník od 1.1.2015 předkupní právo mezi spoluvlastníky zrušil a ponechal ho pouze pro případ nově zděděného podílu na nemovitosti, kde mají ovšem spoluvlastníci omezeno předkupní právo jen na dobu 6 měsíců, což je nezbytná doba, aby měli čas se mezi sebou dohodnout, co bude s nemovtostí dál. Poté už mohou se svými podíly volně nakládat.

Bohužel dlouho jsme se neradovali. Novela zákona č.89/2012 Sb., Občanský zákoník, která vyšla ve sbírce zákonů 30.12.2016,  předkupní právo mezi spoluvlastníky od 1.1.2018 obnovuje.

Pokud tedy plánujete svůj podíl na nemovitosti prodat, ideální doba je stihnout to do konce roku resp. do konce roku musíte podat kupní smlouvu na katastr

Poté opět budete povinni při prodeji nabídnout přednostně odkoupení vašeho podílu ostatním spoluvlastníkům. Nabídnout ho musíte za stejnou cenu, za jakou ho skutečně prodáváte a oni musí do tří měsíců nabídku využít ( tedy uzavřít kupní smlouvu a zaplatit). Mohou se také rovnou svého práva vzdát, pokud ví hned, že o koupi nemají zájem a vy tak nemusíte na jejich vyjádření dva měsíce čekat. Pokud byste na ostatní spoluvlastníky jaksi " zapomněli " a koupi jim nenabídli, mohou se svého práva domáhat i zpětně, tuto variantu bych tedy určitě nedoporučovala.

Nově také občanský zákoník zavádí možnost vzdát se předkupního práva trvale - toto vzdání se předkupního práva bude zapsáno v katastru nemovitostí a bude platit i pro další nástupce spoluvlastníka. Nejsem si ale úplně jistá, jak moc to bude v praxi využívané.

Bohužel zákonodárci zapomněli na jednu podstatnou věc, která se týká hlavně majitelů bytů v novostavbách. Pokud vlastníte v domě garážové stání formou spoluvlastnického podílu na nebytové jednotce - garáži a chcete jej společně s bytem prodat, musíte také tento podíl nabídnout ostatním spoluvlastníkům garáže.

multi-storey-car-park-2705368_1920

A to už si opravdu vůbec nedovedu představit, jak bude v praxi fungovat. Je pravděpodobné, že někdo ze spoluvlastníků projeví zájem, protože stání bývá nedostatek a vy potom budete svůj byt prodávat bez garážového stání, což ale - zvláště v některých lokalitách velmi znevýhodní vaší nabídku oproti těm, které stání mít budou...

Pokud plánujete prodej nemovitosti a nejste si jistí, jak správně postupovat, zavolejte mi nebo napište, ráda vám poradím

jednatelka společnosti