Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Pronajímáte nemovitost cizincům ? A víte, jaké jsou Vaše povinnosti ?

Pronajímáte nemovitost cizincům ? A víte, jaké jsou Vaše povinnosti ?

5.11.2018

V posledním článku jsme se zmínili o povinostech pronajímatelů v souvislosti s Nařízením EU o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů, známým spíše pod zkratkou GDPR. Pokud Vám článek utekl, přečtěte si ho ZDE.

Existuje ale ještě další povinnost, která se Vás týká v případě, že pronajímáte za úplatu nemovitost cizinci nebo cizincům.

byt

Jde o povinnosti pronajímatelů vůči Policii ČR vyplývají ze Zákona o pobytu cizinců č. 326/1999 Sb. 

Jednou ze zákonných povinností pronajímatele je ohlásit do 3 pracovních dnů ubytování cizince na Policii České republikySlužbě cizinecké policie. Stejně tak má pronajímatel povinnost ohlásit úmrtí cizince. Další povinností je vedení tzv. domovní knihy, to ale není nutné v případě, že máte uzavřenou nájemní smlouvu - v případě potřeby domovní knihu nahradí, protože obsahuje všechny potřebné údaje. 

Naštěstí ale není potřeba nikam chodit. Ohlášení lze provést i prostřednictvím internetové aplikace. Veškeré informace o zřízení přístupu do aplikace a práci s aplikací naleznete ZDE.

Podobně jako v jiných případech doporučujeme tuto záležitost nepodceňovat, protože v případě nesplnění povinností hrozí pronajímateli sankce až 50.000 Kč.

Nechceme Vás tímto samozřejmě od ubytování cizinců odrazovat. Naopak, máme s nimi jako s nájemníky dobré zkušenosti. Zahraniční studenti nebo zaměstnanci zahraničních firem jsou našimi častými klienty. Díky rozvíjejícímu se vysokému školství a díky přílivu zahraničních firem především z oblasti informačních technologií je Brno kosmopolitní město a tento trend bude v budoucnu pokračovat. Bylo by proto škoda se takto početné a solventní klientele uzavírat. Jen je potřeba myslet na to, že s pronajímáním nemovitostí jsou spojeny i povinnosti. No ostatně jako v každém podnikání...

Potřebujete poradit ohledně prodeje či pronájmu Vaší nemovitosti ? Jsme tu pro Vás. Neváhejte se na nás obrátit

Olga Jarošová

jednatelka společnosti

T: 604 232 218

E: [email protected]

Můj Facebook

Můj Instagram

stažený soubor