Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Pronajímáte ? Nezapomeňte na daň z příjmu

Pronajímáte ? Nezapomeňte na daň z příjmu

14.9.2020

Pokud jako soukromá osoba pronajímáte byt, dům či jeho část, nemusíte mít pro tuto činnost žádné živnostenské oprávnění. Netýká se Vás ani odvod zdravotního a sociálního pojištění z této činnosti. To ale neznamená, že příjem z pronájmu nemusíte danit. 

Vaší povinností je uvést ho v přiznání k dani z příjmů fyzických osob do § 9 Příjem z pronájmu. Základ daně tvoří příjem z pronájmu po odečtení výdajů. Z něj posléze odvedete daň ve výši 15 %.

daň z příjmu z pronájmu

Výdaje si můžete odečíst dvěma způsoby, je jen na Vás,který zvolíte:

- skutečné náklady nebo

- paušální náklady ve výši 30%

Vyberte si ten způsob, který je pro Vás výhodnější. Do nákladů si můžete dát např. platbu daně z nemovitosti, pořízení nábytku a vybavení pro nájemníky nebo materiál a náklady na práci řemeslníků při rekonstrukcích nebo opravách. Pokud jste v daném roce velké výdaje s pronájmem neměli, můžete zvolit raději paušální náklady. Pokud se ale rozhodnete uplatnit si skutečné náklady, musíte mít všechny tyto výdaje doložitelné účtenkami, fakturami ap. a pro účely kontroly ze strany finanční správy musíte doklady uschovávat min. 3 roky.

Přiznání k dani z příjmů fyzických osob podáváte vždy do 31.března za předchozí rok. Ve stejném termínu musíte také daň uhradit. Při prodlení Vám hrozí pokuta.

Stejně tak Vám ale hrozí značné sankce a nepříjemnosti s finančním úřadem v případě, že byste zdanění pronájmu úplně " opomněli ". Rozhodně to nedoporučuji. Finanční úřady si tyto věci hlídají a bohužel stále platí, že nejvíce kontrol chodí na základě udání...

Pronajímáte byt či dům ? Ráda se o všechno potřebné postarám

Olga Jarošová

www.olgajarosova.cz

T: 604 232 218

E: [email protected]

LinkedIn  Facebook    Instagram

Olga Jarošová