Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Tohle si ujasněte dřív, než začnete hledat

Tohle si ujasněte dřív, než začnete hledat

24.5.2021 Často mi chodí poptávky od zájemců. Je to jako přes kopírák. Prý hledají v Brně byt. A nebo kdybych měla domek, tak by o tom taky uvažovali. Hlavně aby to mělo velkou zahradu a bylo to tak do půl hodiny od Brna... Upřímně, takový zájemce nemá absolutně jasno v tom, co vlastně hledá. Chce bydlet v bytě nebo v domě? Chce bydlet ve městě nebo na vesnici? Takový zájemce je bohužel na nejlepší cestě udělat špatné rozhodnutí.

Viděla jsem už ve své praxi klienty, kteří se s velkým nadšením stěhovali do domu na vesnici, aby se po pár letech vrátili zpět do brněnského bytu. Protože zjistili, že jim život na malé vesnici, starost o dům a časově náročné dojíždění do práce prostě nevyhovuje.

Oba typy bydlení mají svoje PRO a PROTI. Zkusme se na to spolu podívat:

Tohle si ujasněte dřív, než začnete hledat

Dům se zahradou je krásná představa, ale zvažte, zda to odpovídá vašemu životnímu stylu. Cestujete často? Trávíte víkendy aktivním odpočinkem, na výletech, při sportu? Dostanete se z práce domů až pozdě odpoledne nebo večer? Ruku na srdce, skutečně budete mít čas si dům a zahradu užít? Budete mít čas a energii se o dům a zahradu starat? I když to bude na úkor vašeho volného času a koníčků?

Sepište si před koupí domu všechny věci, o které se budete muset starat. Tyto věci vám nejen vezmou volný čas, ale také mohou být finanční zátěží. Zvláště pokud jste doposud v rodinném domě nebydleli, budete možná překvapeni, co všechno péče o dům obnáší, i když jde o dům úplně nový. To máte: sekání zahrady, odklízení sněhu, revize kotle a komínu, čištění okapů, údržba bazénu.... Odměnou vám ale naopak bude třeba více soukromí nebo spojení s přírodou.

Z tohoto pohledu je bydlení v bytě pohodlnější a jeho údržba je jistě méně náročná na čas i peníze. Ale pozor, ani bydlení ve vlastním bytě není úplně bez starostí a finančních nákladů, jak se mnozí domnívají. Jako spoluvlastník domu musíte přispívat do fondu na údržbu a opravy, což může činit měsíčně značnou částku. Při koupi bytu se o tyto náklady vždy zajímejte. Zvláště o opravy, které se v domě plánují nebo o výši úvěru, který se splácí za opravy již udělané. Na všech důležitých věcech se musíte společně s ostatními spoluvlastníky domluvit, a to nemusí být vždy jednoduché. Pokud jste viděli film Vlastníci, víte, o čem mluvím ( i když ten byl samozřejmě velkou nadsázkou a tak je potřeba to brát).

Na závěr mám pro vás dva tipy. Přímo z praxe, vyzkoušené mými klienty:

1. uvažujete o koupi domu, ale nejste si tak úplně jistí? Vyzkoušejte si bydlení v domě nanečisto. Prostě si na čas nějaký dům pronajměte. Ideálně v podobné lokalitě, kde chcete kupovat a ideálně na rok, abyste poznali, co vás čeká v různých ročních obdobích.

2. vyhodnotili jste, že pro vás bude byt vhodnější, ale přece jen potřebujete občas uniknout z ruchu velkoměsta? Pořiďte si rekreační nemovitost, kam budete jezdit na víkendy. Nebo třeba jen zahrádku s chatkou. Hodně jich najdete v okrajových částech měst a dají se i pronajmout.

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, přeji vám, abyste ve svém novém domově byli skutečně šťastní a spokojení. A pokud si nejste ještě výběrem úplně jistí, zavolejte mi a můžeme to společně probrat třeba u dobré kávy.

Olga Jarošová

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.                                                                                                          

T: 604 232 218                                                                                                                     

E: [email protected]

Jarošová Olga