Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Vedlejší ujednání v kupní smlouvě a proč si na ně dát pozor

Vedlejší ujednání v kupní smlouvě a proč si na ně dát pozor

10.2.2014

Nový občanský zákoník stanoví, že kupní smlouva na nemovitou věc musí mít písemnou formu.To ale neplatí o vedlejších ujednáních, ty si mohou strany sjednat i ústně. Jaká to jsou ?

Buď si je ujednáte sami nebo můžete vybrat z těch, co zákon nabízí ( § 2132 a násl.), např. výhradu zpětné koupě. To znamená, že si koupíte nemovitost a prodávající může v průběhu dalších 10 let kdykoliv požádat,aby jste mu ji prodali zpět. Obráceně lze sjednat výhradu zpětného prodeje. A nebo si můžete ujednat koupi na zkoušku na 1 rok, asi aby jste si nemovitost vyzkoušeli. Zdá se Vám to zvláštní ? Zákon jde ještě dál. Uzavřete-li kupní smlouvu s výhradou lepšího kupce, může prodávající během jednoho roku prohlásit, že našel lepšího kupce a dát mu přednost. Je-li kupec skutečně lepší, to je na subjektivním zhodnocení prodávajícího, není rozhodující ani výše ceny, jakou nabízí...

Zdá se Vám to snad až úsměvné a v praxi těžko použitelné ? Nám ve většině případů také, ale pozor. Mohou se najít podvodníčci, kteří budou chtít neznalosti druhého využít. Protože vedlejší ujednání lze sjednat i ústně, mohou dodatečně prohlašovat, že si s Vámi něco ústně dohodli. Rada je jediná : vždy trvejte na tom, aby v kupní smlouvě bylo uvedeno, že strany si ani písemně ani ústně žádné vedlejší ujednání nesjednaly.