Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
REALITY MUZEJKA s.r.o. na Firmy.cz
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Zásadní rozhodnutí. Dům nebo byt ?

Zásadní rozhodnutí. Dům nebo byt ?

22.4.2019

I přes vysoké ceny nemovitostí je pro většinu Čechů prioritou vlastní bydlení a jsou ochotni se kvůli tomu zadlužit na dlouhé roky. Koupi nemovitosti je ale třeba vždy dobře zvážit. Zásadním rozhodnutím je volba typu bydlení. Dům nebo byt ?

Dům se zahradou je krásná představa, ale zvažte, zda to odpovídá vašemu životnímu stylu. Cestujete často ? Trávíte víkendy aktivním odpočinkem, na výletech, při sportu ? Dostanete se z práce domů až pozdě odpoledne či večer ? Ruku na srdce, skutečně budete mít čas si dům a zahradu užít ? Budete mít čas a náladu se o dům a především zahradu starat ? I když to bude na úkor vašeho volného času a koníčků ?

dům

Sepište si před koupí domu všechny věci, o které se budete muset starat. Tyto věci vám nejen vezmou volný čas, ale také mohou být finanční zátěží. Zvláště pokud jste doposud v rodinném domě nebydleli, budete možná překvapeni, co všechno péče o dům obnáší, i když třeba jde o dům úplně nový. To máte sekání zahrady, odklízení sněhu, údržba kotle, čištění okapů, údržba bazénu.... odměnou vám ale naopak bude třeba více soukromí nebo spojení s přírodou.

Z tohoto pohledu je bydlení v bytě pohodlnější a jeho údržba je jistě méně náročná na čas i peníze. Ale pozor, ani bydlení ve vlastním bytě není úplně bez starostí a finančních nákladů, jak se mnozí domnívají. Jako spoluvlastník domu musíte přispívat na jeho chod a údržbu, což může činit měsíčně značnou částku. Při koupi bytu se o tyto náklady vždy zajímejte, a to zvláště o opravy,které se plánují nebo o výši úvěru, který se splácí za opravy již udělané.Na všech důležitých věcech se musíte společně s ostatními spoluvlastníky domluvit, a to nemusí být vždy jednoduché. Byt si vybrat můžete, sousedy bohužel ne...

Ale abyste nenabyli špatný dojem: tímto článkem jsem určitě nechtěla odradit zájemce o koupi nového bydlení. Účelem bylo jim nastínit, co všechno je může čekat a na co se připravit. Aby mohli sami zodpovědně udělat to zásadní rozhodnutí: zda koupit vlastní bydlení či využívat nájem a pokud jít do koupě, zda je pro ně vhodný byt či dům.

Viděla jsem už ve své praxi klienty, kteří se s velkým nadšením stěhovali do domu na vesnici,aby se po pár letech vrátili zpět do brněnského bytu, protože zjistili, že jim život na malé vesnici, starost o dům a časově náročné dojíždění do práce prostě nevyhovuje. Je dobré vždy zvážit nejen všechna PRO, ale současně i všechna PROTI...

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv variantu, přeji vám šťastný výběr. A pokud si nejste úplně jistí, zavolejte mi a můžeme to společně probrat třeba u dobré kávy.

Olga Jarošová

jednatelka společnosti

T: 604 232 218

E: [email protected]

Můj Facebook

Můj Instagram

stažený soubor