Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Zdědili jste nemovitost ? Nezapomeňte na daně

Zdědili jste nemovitost ? Nezapomeňte na daně

16.9.2019

Úmrtí blízké osoby není příjemná záležitost a bohužel je s tím také spojeno spousta různého vyřizování a papírování. A také vás to bude něco stát. Nejdříve je nutné udělat soupis veškerého majetku zemřelého. Ten udělá ve spolupráci s dědici notář, kterého určí soud.

Pokud je součástí dědictví také nemovitost, bude chtít notář doložit její hodnotu. Můžete si nechat vypracovat posudek od soudního znalce. Notářům ale běžně stačí odhad tržní ceny vypracovaný realitní kanceláří, který vás vyjde určitě levněji. Naše kancelář vám takový posudek rovněž ráda vypracuje a pokud se dohodneme,že nemovitost budete následně prodávat naším prostřednictvím, bude to zdarma.

notář

Dědická daň byla již před několika lety zrušena, nicméně z hodnoty děděného majetku se vypočítává odměna notáři. Ta je stanovena vyhláškou o odměnách a náhradách notářů. A může se klidně vyšplhat i na několik desítek tisíc korun u běžného domu či bytu.

Daň z nabytí nemovité věci v případě dědictví neplatíte. Nezapomeňte ale zajít ( nejpozději do konce ledna následujícího roku) na finanční úřad a podat přiznání k dani z nemovitých věcí, kterou pak budete každý rok platit. 

Pokud se rozhodnete zděděnou nemovitost prodat, je potřeba se ještě podívat, zda nebudete muset zaplatit daň z příjmu. Touto otázkou jsme se nedávno zabývali v článku, který vám doporučujeme přečíst. 

Stejně tak by pro vás mohlo být užitečné malé zamyšlení, zda otázku dědění nemovitosti nelze ošetřit jinak, lépe a levněji. Přečíst si o tom také můžete v jednom z našich starších článků.

Jde vám z toho hlava kolem ? Nevíte si s daněmi rady ? Nezoufejte a obraťte se na nás, rádi vám poradíme

Olga Jarošová

jednatelka společnosti

T: 604 232 218

E: [email protected]

Můj Facebook

Můj Instagram

Olga Jarošová