Rychlé vyhledávání
Vyberte si nemovitost
Provozováno na realitním systému Realman
Nacházíte se: Úvod » Změny v hypotékách od 1.4.2022

Změny v hypotékách od 1.4.2022

14.3.2022 Trh s hypotékami zažívá už od podzimu velké změny a další se chystají od 1.dubna. Co se vlastně na trhu s hypotékami děje?

Do dalšího čísla časopisu Realitní média připravujeme článek na toto téma. K situaci se vyjádřila naše zkušená finanční poradkyně Jitka Knápková a vy si článek můžete přečíst ještě dříve, než vyjde:

V reakci na ekonomickou situaci navyšuje postupně Česká národní banka základní úrokové sazby. Tuto informaci zřejmě zaregistrovali v médiích všichni čtenáři. Zvýšení sazeb promítají banky do svých úrokových sazeb, a to i do sazeb hypotečních úvěrů. Co to ale znamená pro žadatele o hypotéku a pro ty, co už hypotéku splácí ?

Roste výše měsíčních splátek. V kombinaci se stále mírně rostoucími cenami nemovitostí to může znamenat, že žadatelé už nemusí dosáhnout na uvažovanou výši hypotéky, kterou by při nižších sazbách spolehlivě získali. Musí teď větší část kupní ceny pokrýt vlastními úsporami, pokud nemají jinou nemovitost, kterou by bance nabídli jako další zástavu. Noví budoucí zájemci o bydlení tak mohou stát před rozhodnutím svůj sen o bydlení přehodnotit a orientovat se třeba na menší a levnější nemovitost. „ Pokud máte propočet možné výše vaší hypotéky několik měsíců starý, určitě doporučuji znovu kontaktovat finančního poradce a nechat propočet aktualizovat“, radí Jitka Knápková.

Pro žadatele o hypoteční úvěr budou ale ještě zásadnější změny, které nastanou k 1.4.2022. „ Jedná se o zpřísnění a sjednocení pravidel pro poskytování hypoték, nařízené Českou národní bankou, která k tomu má nové legislativní kompetence. Tato pravidla měla dříve pouze formu doporučení a bylo na každé bance, jak se k tomu postaví. Od uvedeného data ale mají banky povinnost se jimi bezvýhradně řídit“, upřesňuje Jitka Knápková.

O co se tedy konkrétně jedná:

1. hypotéka může činit max. 80% hodnoty nemovitosti (tzv. LTV)

2. ukazatel DTI (celkový dluh žadatele vyjádřený v násobcích jeho čistého ročního příjmu) bude nově činit 8,5 násobek pro žadatele o úvěr nad 36let ( 9,5 násobek pro žadatele do 36 let).

3. ukazatel DSTI (poměr mezi celkovou výší měsíčních splátek žadatele o úvěr a jeho čistým měsíčním příjmem) bude 45% pro žadatele nad 36let ( 50% pro žadatele do 36 let).

„ Opět bych doporučila všem, kdo uvažují o koupi nemovitosti na hypotéku, nechat si propočítat možnou výši hypotéky, a to i s ohledem na tyto nové parametry“, dodává Jitka Knápková.

Dotknou se změny úrokových sazeb i lidí, kteří už hypotéku mají a bude jim končit fixace úrokové sazby?

Ano, s navýšením je nutné počítat. Je dobré připravit se včas, zjistit si nabídky konkurence a pak se snažit vyjednat se svou bankou co nejlepší podmínky. V médiích se často objevují alarmující informace o nárůstu splátek v řádech mnoha tisíců korun měsíčně. Při výpočtech se však vychází ze současných vysokých cen. Pokud si ale někdo bral hypotéku třeba před pěti lety, kupoval nemovitost i za méně než polovinu současné hodnoty. Nárůst splátky tedy nemusí být tak dramatický.

Když k tomu ale připočteme zdražování všech základních potřeb ( třeba energií nebo potravin), může to pro některé rodiny znamenat zátěž, kterou těžko zvládnou. „ Pokud se taková situace stane, řešte ji hned. Nečinností svou situaci jen zhoršíte. Komunikujte s bankou a snažte se najít oboustranně přijatelné řešení. Může se jednat třeba o odklad splátek nebo prodloužení splatnosti hypotéky. Teprve v krajním případě může být řešením prodej větší nemovitosti a koupě menší nebo dočasné bydlení v nájmu“, sdílí své zkušenosti Jitka Knápková.

 

Jitka Knápková