Nacházíte se: Úvod » Žumpa, septik, čistička. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Žumpa, septik, čistička. Jaký je mezi nimi rozdíl?

29.11.2021 Pojmy žumpa a septik se často zaměňují. Domovní čistička je zase poměrně nová věc a lidé někdy neví, jak vlastně funguje. Tak si to pojďme objasnit.

Žumpa je nádrž, do které jsou odváděny splašky z domu. Používá se tam, kde není možné připojení na obecní kanalizaci a není ani možné vypouštění do podzemních vod.

Žumpa je uzavřená nádrž. Nemá žádný odtok, proto se musí vyvážet. Je vhodná hlavně k objektům, které nejsou tak často využívané, např. rekreační chaty či chalupy. Je dobré vhodně zvolit její objem, aby se nemusela vyvážet příliš často ( cena za jedno vyvezení je zhruba 1.000 Kč). Musí být samozřejmě umístěna tak, aby se k ní fekální vůz dostal.

Septik je nádrž, která má více komor ( většinou 2-3). Ty slouží jako usazovací prostor a odpadní vody se v nich postupně zbavují kalu a předčišťují se. Za septik se umisťuje filtr. Zde je voda vyčištěna natolik, že je možné ji dále vypouštět. Kal se vyváží přibližně 1x ročně.

Septik se používá všude tam, kde není možné připojení na obecní kanalizaci, ale současně je možné získat povolení k vypouštění odpadních vod.

umpa, septik, čistička. Jaký je mezi nimi rozdíl

Domovní čistička odpadních vod je nejdokonalejším způsobem likvidace odpadních vod. Využívá se u trvale užívaných objektů. Velkou výhodou je vysoká účinnost čištění, a to bez nutnosti následného dočištění odpadních vod. Je ale potřeba počítat s vyššími provozními náklady na elektrickou energii, bakterie odstraňující kal a usazeniny atd. Čistička také vyžaduje pravidelnou obsluhu.

Nezapomeňte, že většinou budete ke stavbě potřebovat stavební povolení ( určitě u septiku a u domovní čističky, ta je dokonce tzv. vodním dílem). U septiku také počítejte s povolením k vypouštění odpadních vod.

realitní makléřka, jednatelka REALITY MUZEJKA s.r.o.

Jarošová Olga